OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Paal Nilssen-Love Large Unit

Paal Nilssen-Love Large Unit

04.11.2015 godz. 18

Opublikowano: 25.10.2015

4 listopada 2015 o godzinie 18 MOCAK oraz Fundacja Dom Kultury Alchemia zapraszają na koncert w ramach wspólnego programu 10. Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

Obecność Paal Nilssen-Love Large Unit gwarantuje, że na tegorocznej Krakowskiej Jesieni Jazzowej nie zabraknie wielkich, rozbudowanych składów muzycznych. Norweskiego muzyka krakowskim fanom jazzu przedstawiać nie trzeba. Perkusista o punkowych korzeniach, zdeklarowany kolekcjoner winyli i butów, w zeszłym roku występował na festiwalu jako członek sztokholmskiego tria The Thing. Ten instrumentalista, kompozytor i improwizator to bez wątpienia najważniejszy perkusista szeroko pojętej europejskiej sceny freejazzowej ostatnich lat i jeden z najbardziej kreatywnych norweskich muzyków średniego pokolenia. Występuje i nagrywa z takimi osobowościami jak Ken Vandermark, Dave Rempis, Fred Lonberg-Holm, Sabir Mateen, Bobby Bradford, Jim O’Rourke, Terry Ex, Thurston Moor, Peter Brötzmann, Evan Parker czy Mats Gustafsson. Nilssen-Love jest również właścicielem wytwórni płytowej PNL Records. Co ciekawe, muzyk praktycznie wychował się w jazzowym klubie – jego rodzicie prowadzili lokal w norweskim Stavanger. Zapewne dlatego Nilssen-Love długo trzymał się z daleka od jazzu. Od początku interesowała go jednak perkusja, instrument, na którym grał również jego ojciec.

Poprzedniego roku Nilssen-Love zdecydował się rozstać z formacją Atomic, żeby skupić się na występach z powstałym w 2013 r Large Unit . Wpływy takich projektów, jak Peter Brötzmann Chicago Tentet, Territory Band Kena Vandermarka czy Circulasione Totale Orchestra Frode Gjerstada są w Large Unit z pewnością wyczuwalne. Zespół tworzy młodsze pokolenie skandynawskich artystów związanych z kręgiem muzyki improwizowanej. Na pierwszą płytę grupy, First Blow, złożył się materiał zarejestrowany podczas występu na Molde Jazz Festival w 2013 roku. Nagranie rozeszło się błyskawicznie. Kolejnym wydawnictwem był trzypłytowy album Erta Ale, który ukazał się w październiku 2014 roku. Znalazł się na nim zapis koncertów z tournée po Norwegii. W zeszłym roku grupa wystąpiła między innymi na Moers Festival, Kongsberg Jazzfestival i na festiwalu Blow Out w Oslo. Po koniec wakacji muzycy ruszyli w długą trasę. Sam Nilssen-Love mówi, że Large Unit to jego odpowiedź na tradycyjne big bandy. W muzyce grupy subtelne poszukiwania nowych dźwięków łączą się ze spazmatycznymi brzmieniami perkusji.

Kompozycje Large Unit sa dziełem Paala Nilssen-Love'a. Pozostawia on jednak członkom swego zespołu wiele swobody, pozwalając muzykom dryfować w stronę improwizacji, eksperymentów z dźwiękiem, dynamiką i energią, a także okazjonalnie dzielić się na mniejsze podgrupy. Cały zespół emanuje na scenie niesamowitą energią. Euan Andrews porównał Large Unit na łamach magazynu „Rock-A-Rolla” do „piekielnego, monolitycznego kolosa, który sprawił, że w historii jazzowych big bandów właśnie otworzył się nowy rozdział”.

Thomas Johansson – trąbka
Mats Äleklint – puzon
Børre Mølstad – tuba
Kasper Værnes – saksofony
Klaus Holm – saksofony
Lasse Marhaug – elektronika
Ketil Gutvik – guitara
Jon Rune Strøm – kontrabas
Christian Meaas Svendsen – kontrabas
Andreas Wildhagen – perkusja
Paal Nilssen-Love – perkusja

Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu, do nabycia w klubie Alchemia oraz przez stronę festiwalu http://kjj-festiwal.pl

W ramach wspólnego programu 10. Krakowskiej Jesieni Jazzowej 29 października 2015 odbył się  w MOCAK-u koncert Tria Mikołaja Trzaski >>>