OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Pokaz filmu //Performer// z Oskarem Dawickim w roli głównej i spotkanie z artystą

Pokaz filmu Performer z Oskarem Dawickim w roli głównej i spotkanie z artystą

08.04.2016 godz. 18

Opublikowano: 30.03.2016

W piątek 8 kwietnia o godzinie 18 zapraszamy do MOCAK-u na pokaz filmu Perfomer Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy z Oskarem Dawickim w roli głównej. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem Oskara Dawickiego i Zbigniewa Warpechowskiego.

W spotkaniu nie będzie mógł niestety wziąć udziału wcześniej zapowiadany Łukasz Ronduda.

Performer to pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka swojego miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, jeden z najbardziej oryginalnych i fascynujących współczesnych artystów, grający w filmie samego siebie. Oskar żyje swoją sztuką i nie idzie na żadne kompromisy, często ryzykując własnym zdrowiem. Podczas słynnego performansu Baloniarz powiesił się na sznurze pod sufitem galerii, a przed uduszeniem ratowały go jedynie balony wypełnione helem. Poznajemy go w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew  Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką. Performer to mieszanka performansu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją: sztuka Oskara Dawickiego prezentowana na ekranie funkcjonuje nie tylko w czasie i przestrzeni, lecz także w sposobie opowiadania, w dramacie, którego świadkami są widzowie. (Opis pochodzi od dystrybutora filmu).

Oskar Dawicki – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obronił dyplom malarski w pracowni prof. Lecha Wolskiego. Artysta multimedialny, zajmuje się sztuką performans, wideo, fotografią i dokumentacją, tworzy instalacje i obiekty. W latach 2001–2010 był współtwórcą grupy artystycznej Azorro.

Zbigniew Warpechowski – performer, malarz, poeta, autor książek o teorii sztuki współczesnej. Nestor sztuki performans w Polsce. W latach 1956–1962 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a w roku akademickim 1964/1965 był studentem na Wydziale Form Przemysłowych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1985 roku jest członkiem Grupy Krakowskiej, a od 1986 roku należy do Black Market – międzynarodowej grupy ośmiu performerów, występujących wspólnie dwa razy w roku na różnych kontynentach.

Performer
Scenariusz i reżyseria: Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
Obsada: Oskar Dawicki, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Jakub Gierszał, Anda Rottenberg, Zbigniew Warpechowski
Produkcja: Wajda Studio
Dystrybucja: Solopan
Czas: 63 min
Premiera kinowa: 9 października 2015 roku

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.