OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Psychoterapia jako sztuka konkretna. O twórczości odzyskującej teraźniejszość// – wykład Elżbiety Sali-Hołubowicz

Psychoterapia jako sztuka konkretna. O twórczości odzyskującej teraźniejszość – wykład Elżbiety Sali-Hołubowicz

27.02.2016 godz. 18

Opublikowano: 15.02.2016

W sobotę 27 lutego o godzinie 18 w Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej odbędzie się wykład Elżbiety Sali-Hołubowicz, kierowniczki Działu Edukacji MOCAK-u, psycholog, psychoterapeutki psychoanalitycznej.

„O sile danej dziedziny sztuki zaświadcza jej zdolność do konfrontowania się z tym, co jest jej zaprzeczeniem: muzyka podważa świat wizualny, literatura – milczenie. Po cóż zostałem psychoanalitykiem, jeśli nie po to, by bez końca porównywać język z tym, czym on nie jest?” (J.-B. Pontalis). W ramach wykładu zostanie omówione zjawisko nazwane przez autorkę sztuką konkretną – jest to szczególna odpowiedź, jakiej udzielili twórcy na traumatyczne doświadczenia XX wieku. Określenie „sztuka konkretna” pochodzi z wiersza Zbigniewa Herberta Apollo i Marsjasz. Poeta nawiązuje w nim do mitu o pojedynku między bogiem muzyki a człowiekiem. Kiedy Marsjasz przegrywa, Apollo postanawia obedrzeć go ze skóry, cierpienie człowieka rodzi nową gałąź sztuki. Co decyduje o jej specyfice? W jakim sensie psychoterapia też jest sztuką? Odpowiedzi zostaną udzielone na podstawie kilkuletniego doświadczenia łączenia pracy edukacyjnej w MOCAK-u z działalnością psychoterapeutyczną, które jest udziałem autorki wystąpienia.

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK od wielu lat prowadzony jest program udostępniania sztuki pacjentom krakowskich szpitali oraz przełamywania stereotypów dotyczących osób zmagających się z trudnościami psychicznymi. Owocem tych działań była między innymi wystawa Prywatne wnętrze, prezentowana w kilku miejscach w Polsce, jak również konferencja W poszukiwaniu integracji. Praca z uczniem z zaburzeniami psychicznymi, poświęcona pamięci Profesor Marii Orwid.

Dzięki współpracy pomiędzy MOCAK-iem a Krakowskim Oddziałem PTPP udało się zorganizować w Muzeum wiele wykładów ukazujących współczesne zjawiska kulturowe z perspektywy psychoanalitycznej.

Elżbieta Sala-Hołubowicz – psycholog, członek nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Od pięciu lat kieruje Działem Edukacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W latach 2013–2015 prowadziła zajęcia z estetyki z elementami psychologii postrzegania na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest redaktorem książki Sztuka i wolność. Psychoanalityczna refleksja nad znaczeniem twórczości (2014), opublikowała kilka artykułów, między innymi w monografii Współczesna arteterapia. Aspekty teoretyczno-praktyczne (2015).

Wstęp wolny.

Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej
Kraków, ul. Mostowa 2/13

www.ptpp.pl