OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Pokolenie Solo. O co chodzi w nowym tańcu?//

Pokolenie Solo. O co chodzi w nowym tańcu?

06.03.2014 godz. 18

Opublikowano: 25.02.2014

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zapraszają na drugie z cyklu spotkań promujących książkę Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą wydaną w ramach projektu Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!.

W spotkaniu wezmą udział: Anna Królica, Anna R. Burzyńska, Łukasz Gazur i Wojciech Klimczyk.

Publikacja Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą to cykl 25 wywiadów przeprowadzonych z młodymi polskimi choreografami, układający się w narrację pokoleniową. W kolejnych rozmowach powracają liczne wątki oraz powtarza się podobny cykl formacyjny: nauka pod okiem tych samych nauczycieli-mistrzów, takich jak Henryk Tomaszewski, Jan Fabre, Anna Teresa de Keersmaeker czy Iwona Olszowska, Leszek Bzdyl i Witold Jurewicz, widoczne są także ślady organizowanych wspólnie projektów i warsztatów, ukończonych szkół.

Z wywiadów wyłania się obraz oraz specyfika organizacji pracy niezależnych choreografów, nierzadko oparta na strategii równoczesnego działania w kraju i za granicą, na nieustannym byciu w drodze pomiędzy jednym a drugim projektem. Tymczasowość, nomadyczny tryb życia oraz dążenie do celu i perfekcji wyznaczają im codzienny rytm. Ten zapis spotkań i dyskusji o tańcu tworzy krajobraz polskiej sceny tańca ostatniej dekady, jest także świadectwem zachodzących przemian w choreograficznej praktyce scenicznej. I tak niezaprzeczalnie obok teatru tańca pojawia się miejsce dla nowego tańca i towarzyszącej mu nowej wizji cielesności.

Publikacja książki jest częścią programu Maszyna choreograficzna w ramach projektu Kto inspiruje? Tadeusz Kantor! realizowanego przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w latach 2013–2014 i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Część wywiadów została przeprowadzona w 2012 roku w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas spotkania książka będzie dostępna w MOCAK Bookstore
w promocyjnej cenie 25 złotych.

Anna Królica – krytyczka, historyczka i kuratorka tańca. Ukończyła teatrologię oraz rusycystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorką pierwszej książki o najnowszej historii tańca współczesnego w Polsce Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu (Tarnów 2011). Prowadzi dwuletni program kuratorski Maszyna choreograficzna w Cricotece, w 2013 roku stworzyła także program performatywny Archiwum Ciała w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Była członkinią Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca w latach 2008 i 2012. W latach 2011–2013 pełniła funkcję przewodniczącej pierwszej Rady Programowej ds. Tańca w Instytucie Muzyki i Tańca. Była także główną koordynatorką ds. merytorycznych I Kongresu Tańca w 2011 roku. W latach 2006–2011 wraz z Witoldem Mrozkiem współtworzyła opiniotwórczy portal o tańcu współczesnym nowytaniec.pl.

Cricoteka – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Przeczytaj fragment książki Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą >>

Obejrzyj spotkanie