30. wystawa Rady Europy </br>//Potrzeba wolności. Sztuka europejska po 1945 roku//
30. wystawa Rady Europy Potrzeba wolności. Sztuka europejska po 1945 roku
18.10.2013 - 26.01.2014
Na wystawie prezentowane były głównie prace wideo powstałe w ciągu ostatniego półwiecza. Ich autorami jest 47 artystów z 17 krajów europejskich. Różnorodność wypowiedzi artystycznych i tematów, które poruszają, ukazana była w 12 rozdziałach, na które dzieli się wystawa: Sąd rozumu, Jesteśmy rewolucją, Podróż do Krainy Czarów, Ciemność w samo południe, Realia polityki, Niepewność wolności, 99 centów, Sto lat, Światy, w których można żyć, Inna przestrzeń, Samodoświadczenie – badając granice, Świat w naszych umysłach.
Zaprezentowane prace tworzą społeczno-polityczny krajobraz współczesnej Europy i problemów, z którymi się ona boryka. Wystawa stawiała pytania o to, jak jednostka pragnie żyć, w jaki sposób próbuje rozliczyć się z historią czy też jak zachowuje się w obliczu autorytarnych rządów. Pokazywała, jak artyści demaskują społeczne tabu. Odnosiła się również do polityki rządów i ich obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwu.
Wystawie towarzyszył polsko-angielski katalog. Autorami tekstów w nim publikowanych są: Zygmunt Bauman, Monika Flacke, Thorbjørn Jagland, Maria Anna Potocka.
Projekt został zainicjowany i był koordynowany przez Deutsches Historisches Museum w Berlinie, w którym jesienią 2012 roku zaprezentowano pierwszą odsłonę wystawy. Kolejne miały miejsce w Mediolanie (Palazzo Reale) i Tallinnie (Eesti Kunstimuuseum – Kumu Kunstimuuseum). W Krakowie prezentujemy nową wersję projektu, w którym główną rolę odgrywają prace wideo, uzupełnione o fotografie.
Współfinansowany przez Komisję Europejską projekt jest 30. jubileuszową wystawą organizowaną pod patronatem Rady Europy.