OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Puls utopii – rozbłyski w ciemni//. Undrawing the Line

Przejdź do wystawy

Puls utopii – rozbłyski w ciemni. Undrawing the Line

Opublikowano: 25.04.2016

Na elewacji budynku Muzeum prezentujemy kolejny baner w ramach projektu Ines Doujak i Olivera Resslera. Jego część stanowi tworzenie przez zaproszonych artystów i aktywistów koncepcji banerów, które ukazują utopijne projekty.

Przez najbliższy miesiąc (25.4–29.5.2016) eksponujemy pracę:

Undrawing the Line
W cieniu drzewa Waq Waq
2014

Pierwsza praca autorstwa Undrawing the Line, kolektywu założonego w Sydney przez Monę Moradveisi, Safdara Ahmeda, Zanny Begg i Murtazę Ali Jafariego. Część członków grupy wywodzi się ze środowiska uchodźców. Swoją współpracą kwestionują uprzedzenia wobec imigrantów, pragnąc zacieśnić więzi między uchodźcami i obywatelami Australii.

Tytułowe Waq Waq to wczesnośredniowieczny indoperski symbol utopii. Wyprzedzał on fikcyjną idealną wyspę, którą Tomasz Morus opisał w swym dziele Utopia (1516). Przywołując rzeczywistość po potopie, drzewa Waq Waq wyrastają z wody i rodzą ludzkie owoce, które potrafią przepowiadać przyszłość. W tej wersji mają one twarze autorów projektu. W 3D możemy zobaczyć świat wędrownych ptaków i latających stworzeń. Anaglif 3D zaburza sygnały pomiędzy lewym i prawym okiem, pozwalając dostrzec przebłyski idealnej przyszłości bez granic.

Okulary 3D można wypożyczyć w recepcji Muzeum.