"Po co jest sztuka?" – spotkanie z autorem książki
"Po co jest sztuka?" – spotkanie z autorem książki
04.07.2013 godz. 17:30
Opublikowano: 24.06.2013
Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem, autorem książki Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami (cz. 2), które odbędzie się 4 lipca (czwartek) o godzinie 17.30 w klubokawiarni Państwomiasto w Warszawie. W dyskusji udział wezmą: Jerzy Jarniewicz – poeta, tłumacz, krytyk literacki, redaktor „Literatury na Świecie” – i Agnieszka Taborska – pisarka, historyczka sztuki i romanistka. Spotkanie poprowadzi Łukasz Zaremba – doktorant w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW, tłumacz.
Po co jest sztuka? I czy sztuka musi być po coś? To pytania, na które Grzegorz Jankowicz szukał odpowiedzi, prowadząc swój niezwykły projekt badawczy. Dyskutując z pisarzami, zastanawiał się, czy sztuka to tylko przyjemność, czy aż narzędzie do rozumienia i zmieniania świata. Spotkanie z autorem oraz jego rozmówcami będzie przedsmakiem pasjonującej opowieści o związkach między dwiema różnymi dziedzinami twórczości artystycznej.
Marek Bieńczyk opowiada o wizualnych figurach melancholii, słynnych malarskich wizerunkach melancholików, a także artystach (od Dürera po Hoppera), którzy współtworzą światowy kanon sztuki melancholicznej. Jacek Dehnel wyjawia powody swej fascynacji fotografią, z której zrodziła się książka Fotoplastikon, zbiór kilkudziesięciu opisów zdjęć z kolekcji pisarza. Mówi również o swej fascynacji malarstwem Goi, którego efektem jest powieść Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya z 2011 roku. Darek Foks przedstawia historię swej współpracy z artystą Zbigniewem Liberą, która doprowadziła do powstania jednej z najoryginalniejszych książek na temat powstania warszawskiego – Co robi łączniczka? (nagroda TVP Kultura). Piotr Paziński przypomina literacko-wizualne eksperymenty Tadeusza Kantora, które wpłynęły na jego prozę (powieść Pensjonat – nagrodzona Paszportem „Polityki”). Piotr Sommer i Andrzej Sosnowski mówią o niezwykle silnych związkach między poezją a malarstwem w tak zwanej szkole nowojorskiej. Dzięki Agnieszce Taborskiej, znakomitej prozaiczce, ale też tłumaczce, poznajemy historię surrealizmu, którą doskonale zna (jest autorką monografii tego nurtu), ze szczególnym uwzględnieniem korespondencji sztuk.
Książka jest drugą publikacją z serii „Po co jest sztuka?”. Pierwsza, autorstwa Tadeusza Nyczka, ukazała się w roku 2012.
4 lipca (czwartek) godz. 17.30
Państwomiasto (ul. Gen. Andersa 29, Warszawa)