OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Studio MOCAK. //Roman Ingarden. Filozof i fotograf//

Przejdź do wystawy

Studio MOCAK. Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Opublikowano: 11.08.2020

MOCAK i RMF Classic zapraszają na cykl rozmów poświęconych Romanowi Ingardenowi towarzyszący wystawie Filozof i fotograf. Wezmą w nich udział osoby, które w różny sposób są związane z postacią tego wybitnego myśliciela.

Każdy odcinek będzie dostępny na Instagram TV @mocak_krakow, profilu Facebook oraz kanale YouTube MOCAK-u.
Czas trwania odcinka to około 10 minut.

Wystawa Romana Ingardena Filozof i fotograf jest czynna do 27 września.

Odcinek pierwszy: Krzysztof Ingarden

W pierwszym odcinku znajdziemy się w biurze architektonicznym profesora Krzysztofa Ingardena. Przywoła on wspomnienia z dzieciństwa związane z dziadkiem oraz opowie, które jego zdjęcia wzbudzają w nim największy sentyment.

Odcinek drugi: Sebastian Stankiewicz

W drugim odcinku filozof i historyk sztuki Sebastian Stankiewicz podzieli się spostrzeżeniami na temat tego, co o Romanie Ingardenie można wyczytać z jego zdjęć. Odpowie też na pytanie, czy filozofia oraz fotografia Ingardena łączą się ze sobą – a jeśli tak, to w jaki sposób.

Odcinek trzeci: Wojciech Wilczyk

W trzecim odcinku fotograf, poeta i eseista Wojciech Wilczyk przyjrzy się zdjęciom oraz warsztatowi fotograficznemu Romana Ingardena. Zastanowi się, czy filozof potrafił obserwować rzeczywistość i zamykać ją w dobrze skomponowanym kadrze. Wspomni również o przyjemności patrzenia na zdjęcia Ingardena.

Odcinek czwarty: Marlena Nikody

W czwartym odcinku kuratorka Marlena Nikody wskaże, według jakiego klucza były dobierane zdjęcia na ekspozycję oraz opowie o stylu twórczym Ingardena. Wspomni także o wyzwaniach związanych z konstruowaniem wystawy fotograficznej.

Odcinek piąty: Leszek Sosnowski

W piątym odcinku znajdziemy się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor Leszek Sosnowski [1], filozof, opowie o tym, jakim dydaktykiem był Roman Ingarden. Wspomni również o osobach oraz krakowskich miejscach związanych z myślicielem.

[1] Kierownik projektu badawczego „Cyfrowe Archiwum Romana Ingardena

Odcinek szósty: Maria Anna Potocka

W szóstym, ostatnim odcinku, dyrektor MOCAK-u Maria Anna Potocka opowie, dlaczego fotografie Romana Ingardena znalazły się na wystawie w Muzeum. Przybliży również intencję Muzeum, to jest ukazanie filozofa jako wybitnego fotografa.