OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Sztuka opowieści #3. Siri Hustvedt, //Świat w płomieniach//

Sztuka opowieści #3. Siri Hustvedt, Świat w płomieniach

22.06.2019 godz. 18

Opublikowano: 15.03.2019

Biblioteka MOCAK-u zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu Sztuka opowieści. Książka, o której będziemy rozmawiać, to Świat w płomieniach Siri Hustvedt w przekładzie Jerzego Kozłowskiego (W.A.B, Warszawa 2017). Lektura jest dostępna w Bibliotece MOCAK-u.

Tytułowy Świat w płomieniach to nazwa jednej z najważniejszych prac Harriet Burden – artystki i filozofki sztuki, której dorobek przez lata prezentowany był pod męskimi pseudonimami. Powieść Siri Hustvedt składa się z postronnych relacji o artystce: wywiadów, listów, recenzji wystaw oraz fragmentów osobliwego pamiętnika Burden. Zeszyty nazwane kolejnymi literami alfabetu odsłaniają kulisy intelektualnego eksperymentu przeprowadzonego w świecie sztuki, poświęconego znaczeniu płci i wszechobecnej dyscyplinie patriarchatu. Książka prezentuje wielogłos opinii o sensacyjnym oszustwie spod znaku Jorge’a Luisa Borgesa i Fernanda Pessoi, pełna jest opisów nieistniejących, misternie zbudowanych instalacji, rzeźb i obrazów oraz prezentuje szerokie pole skomplikowanych, a często również fikcyjnych odniesień.

 

Sztuka opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna dyskusja o współczesnej kulturze i zawiązanie społeczności czytelników. Podczas pierwszej odsłony cyklu skupiamy się na obrazie artystek w prozie pisanej przez kobiety.

Prowadzenie: Joanna Łępicka – studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tworzy scenariusze animacji, pisze wiersze i prozę. Laureatka konkursu na okładkę 300 Jolek wydawnictwa Technopol S.A.

 

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Bibliotece MOCAK-u.
Wstęp 1 zł. Nie obowiązują zapisy.

Kolejne spotkanie: