OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Sztuka to ja//

Krzysztof Marchlak Sztuka to ja

01.08.2023 - 31.08.2023

Na citylightach w centralnych punktach Krakowa prezentujemy wybrane fotografie Krzysztofa Marchlaka z cyklu Sztuka to ja. Są to portrety krakowskich malarek i malarzy różnych generacji.

Sportretowani artyści: Tomek Baran, Dawid Czycz, Kamil Kukla, Agata Kus, Piotr Lutyński, Krzysztof Marchlak, Kinga Nowak, Justyna Smoleń, Beata Stankiewicz, Witold Stelmachniewicz, Zuzanna Szary, Małgorzata Wielek

W trakcie spotkań w pracowniach Krzysztof Marchlak buduje wspólnie z artystami scenografię do zdjęć składającą się z ich dzieł sztuki. Malarze ustawiają się na tle swoich prac – to w dialogu z własną twórczością wykuwają się gęste, niezwykle ekspresyjne portrety.

Zdjęcia w nieoczywisty sposób przybliżają każdą z postaci i jej temperament. Mają walor malarski – poprzez kompozycję, kolorystykę i światło nawiązują do dawnych mistrzów.

Projekt zwraca uwagę na krakowskie malarstwo, opowiada o tutejszych artystach, przedstawia ich mieszkańcom i turystom oraz zachęca do dyskusji o procesie twórczym. Intencją prezentacji jest także promowanie fotografii jako ważnego medium sztuki współczesnej.

Wystawa realizowana jest w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2023.

 


 

Krzysztof Marchlak (1987) – fotograf, malarz, twórca obiektów i instalacji artystycznych. Doktor sztuki, adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W fotografii zajmuje się portretowaniem krakowskich środowisk (aktorzy, artyści wizualni, osoby LGBTQ). Interesują go tematy społeczne dotyczące mniejszości, portret oraz narracyjność martwej natury. Otrzymał Nagrodę Dyrektora toruńskiego konkursu fotograficznego Wystaw się w CSW 2022, w ramach którego zrealizował indywidualną wystawę Piękne ucieczki (2023). Współpracuje z galeriami UFO Art Gallery, Shefter Gallery, Nocny Art Patrol, The Little Black Gallery. Swoje prace cyklicznie publikuje w międzynarodowym magazynie fotografii queerowej „BOYS! BOYS! BOYS!”.

Miejsce:
Kraków
Data wystawy:
01.08.2023 - 31.08.2023
Artysta:
Krzysztof Marchlak
Kuratorka:
Delfina Jałowik
Sportretowani artyści:
Tomek Baran
Dawid Czycz
Kamil Kukla
Agata Kus
Piotr Lutyński
Krzysztof Marchlak
Kinga Nowak
Justyna Smoleń
Beata Stankiewicz
Witold Stelmachniewicz
Zuzanna Szary
Małgorzata Wielek