OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Działania w naturze//

Krzysztof Maniak Działania w naturze

30.03.2023 - 18.06.2023

Wystawa Działania w naturze wpisuje się w cykl prezentacji artystów, których prace znajdują się w Kolekcji MOCAK-u. Pokażemy wybór z kilkudziesięciu posiadanych przez nas rysunków z lat 2016–2020 oraz nowe fotografie i wideo.

Maniak tworzy w rodzinnym mieście – Tuchowie. Częstym motywem w jego pracach jest wędrówka. Obserwacje z przechadzek artysta utrwala za pomocą różnych mediów. W serii fotograficznej Spacery bada rzeźbiarski potencjał sił natury, ukazując ciekawie ukształtowane formy pochodzenia nie-ludzkiego. W innych projektach artysta fizycznie wchodzi w interakcje z przyrodą, przeciskając się między korzeniami drzew lub wykonując rzeźby z ziemi. Między innymi stworzył w Tuchowie kopiec, który stał się elementem krajobrazu. Praca nawiązuje do tradycyjnych dzieł land artu.

Kluczowy dla artysty jest proces tworzenia dzieła i poświęcony temu czas. Zarówno artyście, jak i później odbiorcy pozwala na kontemplacje oraz spojrzenie na świat z innej perspektywy, skłania do przemyśleń dotyczących relacji człowieka z naturą oraz jego najbliższym otoczeniem.

 

Krzysztof Maniak (1990) urodził się w Tuchowie. W 2015 roku uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (promotor dr hab. Bogdan Achimescu), a w 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuki na Wydziale Malarstwa tej samej uczelni (promotor prof. Grzegorz Sztwiertnia). Aktualnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Zjawisk Sztuki Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Jest laureatem Talentów Trójki 2013, 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz 10. edycji Spojrzeń. Otrzymał także Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżnienie na Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 7, stypendium Twórcze Miasta Krakowa i Stypendium Artystyczne Miasta Tarnowa oraz główną nagrodę V Salonu Wiosennego w BWA w Tarnowie.

Jego prace pokazywano na licznych wystawach indywidualnych, między innymi: Bajka (w duecie z Mikołajem Szpaczyńskim) (2022) w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, Kamień i drzewo (w duecie z Joanną Przybyłą) (2021) w galerii BWA Warszawa, Wybrane filmy, fotografie, spacery i obiekty Krzysztofa Maniak z lat 2016–2019 (2019) w BWA Tarnów i w Galerii Bielskiej BWA, Przypomina mi się śnieg (2016) w BWA Warszawa, 30 sekund wiszenia na gałęzi zanim pękła (2015) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach oraz Zatrzymane (2014) w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Brał także udział w licznych wystawach zbiorowych, w tym: Co widać. Polska sztuka dzisiaj (2014) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Into the Country (2014) w SALT Ulus w Ankarze, Mocne stąpanie po ziemi (2015) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach i BWA w Tarnowie, Polski Las (2017) w Galerii Biała w Lublinie, Natura w sztuce (2019) w MOCAK-u, Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany (2020) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Kongresie Postartystycznym (2021) w Sokołowsku.