OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Tydzień Kultury bez Barier w MOCAK-u

Tydzień Kultury bez Barier w MOCAK-u

26.09.2015

Opublikowano: 03.09.2015

W ramach Tygodnia Kultury bez Barier MOCAK zaprasza wszystkie osoby zainteresowane poznawaniem sztuki innymi zmysłami niż wzrok na warsztaty oraz panel dyskusyjny. Zmysły tradycyjnie dzielone są na dalekie: wzrok i słuch, oraz bliskie (tak zwane kontaktowe): dotyk, węch, smak. Przez długi czas poznanie uzyskiwane przez te pierwsze uznawano za bardziej wartościowe i powiązane z doznaniami artystycznymi. Sztuka współczesna umożliwia przewartościowanie tych poglądów.

26 września 2015

Zmysły bliskie, zmysły dalekie
godz. 13.30–15

Serdecznie zapraszamy zarówno osoby niewidome, jak i widzące do udziału w warsztatach, które będą bazowały na zmysłach bliskich i umożliwią nam poznawanie sztuki w niekonwencjonalny sposób. Prosimy o rejestrację telefoniczną: 12 263 40 44,  bądź internetową: edukacja@mocak.pl.

Poczuj sztukę
godz. 15–16.30

Bezpośrednio po warsztatach zapraszamy do udziału w spotkaniu, podczas którego porozmawiamy o niewizualnym doświadczaniu sztuki. W ramach wydarzenia będzie można zapoznać się z materiałami edukacyjnymi opracowanymi przez Muzeum z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, między innymi unikalnymi tyflografikami wykonanymi przez studentów Ruskin School of Art w Oxfordzie w ramach projektu Public Exchange czy stworzoną przez Dział Edukacji MOCAK-u dotykową paletą malarską, jak również katalogami wystaw przystosowanymi do potrzeb osób niewidomych. W spotkaniu wezmą udział eksperci z MOCAK-u, w tym konserwator sztuki współczesnej oraz autorka audiodeskrypcji Zofia Kerneder, a także zaproszeni goście. Zaprezentujemy też dwa krótkie filmy dokumentujące przebieg warsztatów z cyklu Dotknij sztuki, w których uczestniczyli Rafał Bujnowski i Robert Kuśmirowski.

Zapraszamy!