OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Weekend z literaturą III//

Weekend z literaturą III

06.08.2016

Opublikowano: 06.08.2016

W trakcie wakacji Biblioteka MOCAK-u zaprasza na weekendowe spotkania z pisarzami, warsztaty, literackie oprowadzania oraz panele dyskusyjne dotyczące procesu powstawania książki.

Zapraszamy na kolejną odsłonę Weekendów z literaturą 6 i 7 sierpnia.

6.8.2016 (sobota):

Godz. 15Zabawy z książką
Warsztaty
literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 5–7 lat, inspirowane książką O zajączku, który nie potrafił zliczyć do trzech Ludwika Górskiego, z ilustracjami Mieczysława Piotrowskiego.
Wstęp bezpłatny, prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem: biblioteka@mocak.pl lub telefonicznie 12 263 40 36.

Godz. 17 spotkanie z Wojciechem Nowickim dotyczące specyfiki eseju jako gatunku literackiego. Prowadzenie: Michał Sowiński.
Wojciech Nowicki – pisarz, eseista, kurator wystaw fotograficznych i krytyk kulinarny. Jest autorem dwóch zbiorów esejów poświęconych fotografii: Dno oka (2010), który znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011, oraz Odbicie (2015). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii eseistyka za tom Salki.
Michał Sowiński – redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, redaktor w wydawnictwie Korporacja Ha!art. Prowadzi audycję literacką Book’s Not Dead w radiu Radiofonia.

 

7.8.2016 (niedziela)

Godz. 15Drugie Życie Książki
Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy do udziału w bezgotówkowej wymianie książek.
Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek, koniecznie w dobrym stanie. Pozycje wydane do 1995 roku można wymienić tylko na takie, które również ukazały się do tego czasu, natomiast publikacje wydane po 1995 roku na dowolną książkę. Obieg książek ożywia domowe biblioteki, ułatwia spotkania z literaturą i poszerza czytelnicze horyzonty, pozwalając zamienić publikacje już przeczytane, mniej przydatne czy nietrafione na szukane od dawna lub zupełnie nieoczekiwane pozycje. Podarowanie drugiego życia książkom jest przyjemne i bardzo proste!

Godz. 16literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego
Oprowadza Filip Skowron – etnolog i polonista, doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Mieczysław Porębski podkreślał wartość poczucia zamieszkiwania w świecie. Jak jednak to rozumiał? Co było ważniejsze w jego życiu: wykształcenie w Krakowie czy kariera w Warszawie? Umiłowanie polskości czy zachwyt Francją? Wieloletnie obcowanie z pojedynczym obrazem czy podróże śladami kolejnych biennale? Oraz gdzie w końcu mieszkają krasnoludki?
Na te i inne pytania spróbujemy poszukać odpowiedzi w książkach zgromadzonych w Bibliotece Mieczysława Porębskiego. Hasło „Miejsce” wyznaczy nasz szlak w czasie kolejnego literackiego oprowadzania.

Godz. 17dyskusja ekspercka
Spotkanie poświęcone pracy wydawcy, z udziałem zaproszonych gości:
Barbara Kęsek-Bardel – z wykształcenia historyczka sztuki, z zawodu wydawca. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Znak, w którym przebyła długą drogę od stażysty do członka zarządu.
Stanisław Danecki – redaktor, absolwent edytorstwa na gdańskiej polonistyce. Oprócz  redagowania projektuje i składa książki. Przez kilkanaście lat zastępca redaktora naczelnego w wydawnictwie słowo/obraz terytoria. Od 2013 roku współwłaściciel Wydawnictwa w Podwórku.
Dorota Szmit – absolwentka slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, słuchaczka Studium Rachunkowości i Finansów. Specjalizuje się w pozyskiwaniu środków na projekty wydawnicze. Przez kilka lat pracowała w dziale handlowym i finansowym wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Od 2013 roku współwłaścicielka Wydawnictwa w Podwórku.
Prowadzenie: Maciej Jakubowiak
Maciej Jakubowiak –  literaturoznawca, krytyk literacki, redaktor magazynu „dwutygodnik.com”, doktorant w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmuje się związkami prawa autorskiego z literaturą nowoczesną. Jego teksty można znaleźć między innymi w „Tekstach Drugich”, „Tygodniku Powszechnym”, „Wielogłosie”, „Popmodernie” i „FA-arcie”. Pochodzi z Żor, mieszka w Krakowie.

 

Kolejny Weekend z literaturą odbędzie się w dniach 10–11 września. Będzie poświęcony powieściom graficznym i komiksowi. Więcej informacji wkrótce.

Nagrania spotkań dostępne są na muzealnym kanale YouTube >>