OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Antoni Michnik //Obrączka//. Nowa praca w Kolekcji MOCAK-u na 25-lecie Okrągłego Stołu

Antoni Michnik Obrączka. Nowa praca w Kolekcji MOCAK-u na 25-lecie Okrągłego Stołu

Opublikowano: 13.12.2013

6 lutego 2014 roku minie 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Kolekcja MOCAK-u z tej okazji wzbogaciła się o nową pracę – jest nią podarowana przez artystę, Antoniego Michnika, Obrączka.

Obrady Okrągłego Stołu toczące się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku pomiędzy przedstawicielami władz PRL oraz opozycją solidarnościową to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Do tych zdarzeń odnosi się najnowsza praca z Kolekcji MOCAK-u. Antoni Michnik określa swoje dzieło jako ideowy hołd dla Marcela Duchampa w 100-lecie powstania Koła rowerowego (1913).

„Ta praca anektuje Okrągły Stół i nadaje mu autorski tytuł. Powstaje dzieło ideowe, zaliczane do gatunku ready made. Od klasycznych prac tego typu różni je to, że obiekt, do którego odnosi się operacja znaczeniowa, nie znajduje się w posiadaniu artysty. Okrągły Stół – w 1989 roku miejsce najważniejszych obrad politycznych w historii Polski – jest eksponowany w Pałacu Prezydenckim i nie jest dostępny fizycznie zarówno dla artysty, jak i dla Muzeum. Prezentacja tego dzieła może się odbywać poprzez rysunek, dokumentację lub model. Przy tym istotne jest nazwisko artysty i tytuł. Nie można oczywiście wykluczyć sytuacji, że Obrączka będzie w przyszłości wypożyczona do Muzeum i eksponowana w postaci fizycznej”. Maria Anna Potocka

Obrączka to:

dzieło ideowe, będące hołdem dla Marcela Duchampa w 100-lecie pierwszego ready made;

dzieło kontekstowe, będące gestem z okazji 25-lecia Okrągłego Stołu;

praca konceptualna, stanowiąca wezwanie do zaangażowanego konceptualizmu;

gest polityczny, zakładający szerokie rozumienie polityczności;

wejście na teren symbolicznej walki o rozumienie współczesności”. Antoni Michnik

Antoni Michnik – członek „Krytyki Politycznej” oraz naukowo-artystycznej Grupy ETC zajmującej się tradycją artystyczną neoawangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Współpracuje z różnymi instytucjami, organizuje wydarzenia o charakterze naukowym, popularyzatorskim lub artystycznym, starając się w nich łączyć różne perspektywy.