OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Audycja o sztuce//. Tanja Ostojić / Gustav Courbet

Audycja o sztuce. Tanja Ostojić / Gustav Courbet

04.07.2017 godz. 12

Opublikowano: 04.07.2017

MOCAK zaprasza na wakacyjne spotkania na wystawie Sztuka w sztuce. Codziennie od wtorku do piątku o godzinie 12 zwiedzający Muzeum będą mieli okazję posłuchać komentarza i interpretacji przedstawionych przez jednego z pracowników merytorycznych MOCAK-u. Podstawą Audycji będzie odniesienie do dzieła sztuki, które stało się inspiracją dla współczesnego artysty. W trakcie spotkań zostaną poruszone szersze wątki dotyczące relacji sztuki dawnej ze sztuką współczesną. Audycje odbędą się w sali wystawienniczej przy wybranym dziele sztuki.

Od 4 do 7 lipca o godzinie 12 Betina Fekser z Działu Zbiorów będzie opowiadać o pracy Tanji Ostojić Bez tytułu / Według Courbeta (L’origine du monde) (2004/2006).

Betina Fekser – historyczka sztuki i kulturoznawczyni. Pracuje w Dziale Zbiorów MOCAK-u. Współpracowała z Museu Calouste Gulbenkian oraz centrum sztuki współczesnej CDAP w Lizbonie.

Tanja Ostojić
(1972, Serbia / Niemcy | Germany)
Bez tytułu / Według Courbeta (L’origine du monde)
2004/2006
fotografia
courtesy of T. Ostojić

Odwołanie do sztuki Courbeta artystka uzasadnia jego zaangażowaniem społecznym. W fotografii, do której sama pozuje, wykorzystuje kompozycję obrazu Pochodzenie świata; w miejsce nagiego kobiecego łona wstawia jednak symbol zjednoczonej Europy. Użycie flagi Unii Europejskiej w tym kontekście spowodowało, że praca po dwóch dniach została usunięta z wystawy EuroPart w Wiedniu (2005). W intencji artystki fotografia ma szersze przesłanie społeczno-polityczne i odnosi się do problemu małżeństw zawieranych przez kobiety z Europy Wschodniej z obywatelami Unii tylko po to, by uzyskać prawo do pozostania na terenie danego kraju.

Pracę Gustave’a Courbeta L'origine du monde można zobaczyć w Muzeum d’Orsay w Paryżu. Tutaj >>