OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Dzień z Fluxusem w MOCAK-u

Dzień z Fluxusem w MOCAK-u

13.03.2015 godz. 13

Opublikowano: 02.03.2015

W piątek 13 marca zapraszamy na wydarzenia wokół twórczości Fluxusu. Od godziny 13 do 21 wraz z Grupą ETC przygotowaliśmy dla uczestników wiele atrakcji, w tym warsztaty, grę edukacyjną, wykład performatywny, dyskusję panelową i koncert.

„Outsiderzy świata sztuki, muzyki i literatury: dziwacy, eksperymentatorzy, emigranci, prowokatorzy, niespełnieni(?) rewolucjoniści, wynalazcy. Muzycy bez nut, filmowcy bez kamer, malarze bez płócien. Na przełomie lat 50. oraz 60. rzucili wyzwanie dominującym estetykom: zacierali dotychczasowe podziały między sztukami, tworzyli nowe środki artystycznego wyrazu (happeningi, performance’y, eventy, instalacje). Jednym z radykalnych przejawów tej tendencji była sieć artystów, swoista artystyczna międzynarodówka, nazwana przez George’a Maciunasa (litewskiego komunistę pracującego dla armii USA stacjonującej w RFN) Fluxusem. Jego historia jest historią marzeń lat 60”. Z opisu książki Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach

Szczegółowy program:

godz. 13–15
Zabawy z książką: fluxsłowa, fluxksiążki, fluxpudełka – warsztaty dotyczące roli tekstu w pracach Fluxusu

Prowadzenie: Mateusz Felczak, Olga Kołakowska, Magdalena Mazik, Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska, Maciej Ratajski, Agnieszka Szostakiewicz
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u
Wszystko może być tekstem, a każdy tekst zamknięty w ramę może stać się książką. Warsztaty mają na celu pokazanie, jaką rolę pełni słowo w twórczości Fluxusu. Ich uczestnicy wykonają fluxpudełka – dzieła artystyczne traktowane jako eksperymentalne książki.
Uczestnicy warsztatów podzieleni zostaną na dwie grupy, które podążać będą różnymi ścieżkami do wspólnego tworzenia fluxpudełek, które wykorzystywać będzie różne doświadczenia wyniesione z pierwszej części warsztatów. Jedna grupa będzie poznawać sposoby tworzenia oraz przekształcania książek artystycznych, kreatywnego niszczenia tekstu oraz języka. Druga – ćwiczyć wspólne kodowanie informacji, przechodząc od działań performatywnych do interakcji z systemami komputerowymi.
Limit miejsc został wyczerpany. Zapraszamy zarejestrowane osoby.

godz. 16–17.30
Czarne historie Fluxusu – edukacyjna gra towarzyska

Prowadzenie: Antoni Michnik i Klaudia Rachubińska
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u
Przewrócona drabina, a obok martwy mężczyzna. Co się wydarzyło? To nieszczęśliwy wypadek, czy starannie zaplanowane morderstwo? I dlaczego ciało leży w kałuży wody?

Jeśli chcesz rozwikłać tę i inne mroczne zagadki, przyjdź w piątkowe popołudnie do Biblioteki MOCAK-u i zagraj w specjalną wersję mrożącej krew w żyłach gry towarzyskiej Czarne historie. W każdą z tajemniczych zbrodni, które będziemy rozpracowywać, zamieszani są awangardowi antyartyści związani z Fluxusem. O co chodziło w ich działalności? Dowiesz się z krótkich wykładów performatywnych.

godz. 18–19
Ludzie Fluxusu oraz instytucje wystawiennicze czasów George’a Maciunasa
– wykład performatywny
Prowadzenie: Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska
Miejsce: sala audiowizualna
Twórczość ludzi związanych z Fluxusem często opisywana jest jako trudna do prezentacji w przestrzeniach muzealnych. A jednak George Maciunas organizował zbiorowe wystawy Fluxusu, zaś różni artyści związani z nim w latach 60. i 70. organizowali własne indywidualne pokazy. Szybko pojawili się również kuratorzy związani z instytucjami wystawienniczymi, którzy organizowali wystawy Fluxusu, wpisując często ten ruch w szerszy kontekst tendencji artystycznych owych czasów. Wykład poświęcony będzie temu, w jaki sposób Maciunas oraz inni ludzie Fluxusu przekraczali konwencje oraz ograniczenia ówczesnych praktyk wystawienniczych, prowadząc je w kierunku konceptualizmu, performansu, environmentów, instalacji oraz praktyk krytyki instytucjonalnej. W związku z tematyką sam wykład będzie wykładem performatywnym.

godz. 19–20.30
Dyskusja panelowa o książce Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach
Uczestnicy: Mateusz Felczak, Antoni Michnik, Maria Anna Potocka, Klaudia Rachubińska
Prowadzenie: Jakub Kornhauser
Miejsce: sala audiowizualna
Publikacja Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach autorstwa Grupy ETC ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej we współpracy z MOCAK-iem.
Wstępem
do dyskusji będzie prezentacja wybranych prac dokumentujących działalność artystów Fluxusu z Kolekcji i Archiwum MOCAK-u.
Prowadzenie: Martyna Sobczyk, Katarzyna Wincenciak

Ta książka jest żywa także dlatego, że wynika z prawdziwego zaangażowania i chyba z wiary w to, że Fluxus i dzisiaj ma artystyczny oraz intelektualny potencjał”. Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”

Fluxus w pigułce, czy raczej Fluxus w płynie – tak chciałoby się określić tę przemyślnie zakomponowaną, a nawet wartko zaperformowaną publikację w trzech aktach-rozdziałach, przedzielonych interludiami (teksty źródłowe, wywiady z aktywnymi artystami Fluxusu na świecie i w Polsce), spiętych podsumowującą ramą uwertury i kody z obszerną bibliografią”. Barbara Bogunia, „Ruch Muzyczny”

godz. 20.30–21
Grupa ETC gra Fluxus Performance Workbook – koncert utworów Fluxusu

Miejsce: sala audiowizualna
Grupa ETC wykona niektóre spośród znajdujących się w domenie publicznej partytur wydanych w zbiorze Fluxus Performance Workbook. W programie znajdą się zarówno wykonania klasycznych performansów, jak i autorskie interpretacje fluxusowych partytur.

Grupa ETC – powstała w roku 2009 grupa badawczo-artystyczna, zajmującą się tradycją artystyczną neoawangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Skład grupy jest płynny i zmienia się w zależności od poszczególnych projektów.

Na wszystkie wydarzenia w ramach Dnia z Fluxusem w MOCAK-u wstęp wolny.