Kameralne Kino Letnie w MOCAK-u. //Beuys. Sztuka to rewolucja//
Kameralne Kino Letnie w MOCAK-u. Beuys. Sztuka to rewolucja
10.07.2020 godz. 21
Opublikowano: 26.06.2020
W ramach akcji Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków przez całe wakacje MOCAK zaprasza na wieczorne seanse filmowe, których tematem będzie sztuka. Pokazy odbywać się będą w piątki od 3 lipca do 28 sierpnia o godzinie 21 w podcieniach Muzeum. Pełny program kina letniego w MOCAK-u >>
Wstęp 5 zł, bilety do nabycie w kasie Muzeum przed seansem oraz pod tym linkiem. Sprzedaż online będzie uruchamiana dwa tygodnie przed wydarzeniem i kończyła się w dniu seansu o godz. 12. Limit miejsc w przedsprzedaży został wyczerpany.
Poprzednie edycje kina letniego w MOCAK-u cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nie chcemy rezygnować z tej tradycji! Ze względu na obostrzenia sanitarne i bezpieczeństwo widzów w tym roku musieliśmy jednak ograniczyć liczbę miejsc. Zapraszamy maksymalnie 40 osób na jeden seans. Regulamin projekcji dostępny jest tutaj. Przypominamy, że w czwartki i w piątki Muzeum jest czynne do godziny 21.
10 lipca, piątek, godz. 21
Beuys. Sztuka to rewolucja
Beuys
Niemcy, 2017
reż. Andres Veiel
1 h 47 min
Język niemiecki, napisy polskie
Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz kontrowersyjny twórca postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych. Okazuje się, że dziś – 30 lat po śmierci Beuysa – jego poglądy i życiowa postawa są aktualne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Film udowadnia, że Beuys był wizjonerem daleko wykraczającym poza czasy, w których żył. Oglądając jego sztukę, w tym słynne performansy, i słuchając jego wypowiedzi, rozumiemy, dlaczego pieniądze nigdy nie powinny być towarem – według Beuysa handel nimi podważa zasady demokracji. Ale to nie wszystko – podpatrujemy, jak powstawały jego projekty, oglądamy stare fotografie, słuchamy fragmentów wykładów i wyjaśnień własnych prac i głoszonych idei, a także anegdot. Dowiadujemy się, na czym polegał szczególny rodzaj humoru Beuysa. Jednak oglądając ten nieznany dotąd szerzej wizualny i dźwiękowy materiał archiwalny, poznajemy nie tylko portret porywającego artysty, lecz przede wszystkim kameralny, intymny obraz niezwykłego człowieka o kompletnie nietuzinkowej osobowości, oryginalnej koncepcji sztuki i nieoczywistych jak na swoje czasy poglądach.