Katalogi
Katalogi
Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska
Publikacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajduje się wybór cytatów na temat II Grupy Krakowskiej, przedrukowane w całości teksty Macieja Gutowskiego i Adama Walacińskiego, wspomnieniowy esej Marka Świcy, a także tekst Marii Anny Potockiej. Druga część publikacji zawiera fotografie i reprodukcje prac artystów.
Janina Turek. Zapiski codzienne
Pierwsza publikacja w całości poświęcona Janinie Turek – mieszkance krakowskiego Podgórza oraz autorce prowadzonego w tajemnicy nieprzerwanie w latach 1943–2000 Dziennika. Wydawnictwo po raz pierwszy daje możliwość samodzielnego zajrzenia do notatników Turek oraz śledzenie złożoności stworzonego przez nią systemu.
Bruno Schulz: Sex-Fiction
Prezentujemy Schulza nie jako fetyszystę i masochistę, tylko jako człowieka o nieposkromionej fantazji i swobodzie skojarzeń. Publikacja zawiera teksty kuratora, znanych schulzologów Jerzego Jarzębskiego i Piotra Millatiego oraz kalendarium Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Ich dopełnienie stanowi profesjonalna analiza psychologiczno-psychiatryczna.
Franciszek Orłowski. Ta krew jest dla ciebie
Katalog wystawy oprócz dokumentacji projektu zawiera między innymi esej W.J.T. Mitchella Migracja, prawo i obraz. Uchylić zasłonę niewiedzy.
Wisława Szymborska. Kolaże – wydanie trzecie
Wisława Szymborska. Kolaże to publikacja prezentująca mniej znaną część twórczości Wisławy Szymborskiej – kolaże w formie pocztówek, które poetka przez lata rozsyłała znajomym. O tych minimalistycznych kompozycjach piszą Małgorzata Baranowska, Maria Anna Potocka, Michał Rusinek. Katalog zawiera także wywiad z Ryszardem Krynickim. W publikacji zamieszczono blisko 150 reprodukcji prac Wisławy Szymborskiej.
Polityka w sztuce
Polityka w sztuce to dziesiąta wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której łączymy sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi. Każda wystawa prezentuje wiele interpretacji i aspektów wybranego tematu. Katalog wystawy zawiera reprodukcje prac blisko 70 artystów oraz teksty autorstwa między innymi Jana Woleńskiego, Janusza Palikota i Marcina Matczaka.
Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu
Publikacja prezentuje wypowiedzi świadków Zagłady i ich potomków. Zawiera 14 portretów wraz z fragmentami osobistych wspomnień o Holokauście.
Współczesne modele realizmu
Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich epok w historii sztuki. W popularnym odbiorze wierne odwzorowanie rzeczywistości jest traktowane jako „dobra sztuka”. Jednak artystom nie o to chodzi. Oni wykorzystują dialog z obrazami realnymi, aby na ich „ciele” budować własne idee. Katalog towarzyszący wystawie zawiera między innymi teksty Marii Poprzęckiej, Marii Anny Potockiej oraz bogatą część ilustracyjną.
Krzysztof Wodiczko. Niebo nad Krakowem. LGBT mówi
Polsko-angielska publikacja towarzyszy dronowemu pokazowi Krzysztofa Wodiczko na Rynku Głównym w Krakowie. Wydawnictwo podzielone jest na trzy części. W pierwszej znajdują się esej kuratora projektu Marii Anny Potockiej, manifest artysty i tekst koordynatora społeczności Krzysztofa Marchlaka. Druga część zawiera transkrypcje wypowiedzi uczestników projektu. Ostatnia dotyczy technicznych i środowiskowych przygotowań do projektu.
Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego
Publikacja podzielona jest na trzy części. Pierwsza zawiera eseje Marii Anny Potockiej i Waldemara Baraniewskiego dotyczące sposobów upamiętniania osób zmarłych. Druga część to dokumentacja fotograficzna realizacji komemoratywnych opatrzonych autorskim komentarzem artysty. Ostatnia dotyczy współpracy Krzysztofa M. Bednarskiego ze Zbigniewem Benedyktowiczem w kwartalniku „Konteksty”, w którym rzeźbiarz ma stałą rubrykę zatytułowaną Z archiwum artysty.