OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Krzysztof Niemczyk. Przypadek twórczy// – spotkanie w ramach 18. Targów Książki w Krakowie

Krzysztof Niemczyk. Przypadek twórczy – spotkanie w ramach 18. Targów Książki w Krakowie

25.10.2014 godz. 16

Opublikowano: 05.10.2014

W sobotę 25 października o godzinie 16 zapraszamy na spotkanie poświęcone postaci Krzysztofa Niemczyka, bezkompromisowego, niezależnego artysty. Udział wezmą: Monika Niemczyk – siostra Krzysztofa Niemczyka i Józef Chrobak. Spotkanie poprowadzi Maria Anna Potocka – dyrektor MOCAK-u.

Krzysztof Niemczyk (1938–1994) to legendarny krakowski twórca: pisarz, malarz, pianista, performer i autor niekonwencjonalnych działań artystycznych. Przyjaźnił się z kręgami Galerii Foksal, Galerii Krzysztofory oraz z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim. Funkcjonował na marginesie życia artystycznego. Przechadzał się po Krakowie z drewnianym ptaszkiem na ramieniu lub z kartonowymi skrzydełkami przyczepionymi do koszuli. Otwarcie mówił o swoim biseksualizmie, w akcjach sytuacjonistycznych często się obnażał. Za swój skandalizujący styl życia był kilkakrotnie aresztowany i umieszczany w szpitalu psychiatrycznym.

Książka Krzysztof Niemczyk. Przypadek twórczy ukaże się w drugiej połowie listopada. Złożą się na nią wspomnienia osób z kręgu Niemczyka (między innymi Anki Ptaszkowskiej, Adama Komorowskiego, Aleksandra Wilkonia, Zbigniewa Warpechowskiego), tekst Marii Anny Potockiej, badający jego fenomen, dwa niewznawiane od 1964 roku opowiadania i fragment powieści Kurtyzana i pisklęta, opublikowany jeszcze za życia artysty, kalendarium oraz obszerny materiał zdjęciowy.

Targi Książki w Krakowie, ul. Galicyjska 9
Sala konferencyjna Lwów