Materiały edukacyjne i publikacje
Materiały edukacyjne i publikacje
Zachęcamy do zapoznania się ze specjalnie przygotowanymi materiałami edukacyjnymi dotyczącymi sztuki współczesnej oraz Kolekcji MOCAK-u. Materiały są skierowane do dzieci i młodzieży, można z nich korzystać w domu lub podczas wizyty w Muzeum. Mamy nadzieję, że będą ciekawym punktem wyjścia dla wspólnej podróży dzieci i dorosłych po świecie współczesnej sztuki.
- Poznaj Kolekcję wokół MOCAK-u | Мапа колекції навколо МОСАК
- Wymarzony dom
- Barwne partytury
- Ważniaki
- Dzisiaj polecamy
- Mój kalendarz
- Okolicznik
- Zbuduj Muzeum
- Zagadka
- Sztuka interpretacji
W dobie wszechobecnego online’u zachęcamy do działań w plenerze, którym sprzyja otoczenie Muzeum. Zagraj z nami w grę terenową i poznaj Kolekcję wokół MOCAK-u. Przy każdym z pięciu dzieł znajdziesz skrzynki z instrukcjami. Kartę gry możesz wydrukować lub otrzymać w recepcji MOCAK-u. Gra dostępna po polsku i ukraińsku.
Koncepcja gry: Justyna Mędrala
Projekt graficzny: Marta Mosiołek
Запрошуємо Вас до теренової гри впродовж якої зможете познайомитися із мистецькими творами, які належать до Колекції МОЦАК-у. При кожній із п'яти робіт знаходиться опис, а також сховки - коробки. У них знайдете вказівки які дозволять віднайти чергові твори мистецтва, а також наклейки. Зберіть п'ять різних і приклеїть їх до закладки для книжки. Гральні карти ви зможете роздрукувати самостійно або отримати на рецепції музею. Гра доступна польською та українською мовами.
Do pobrania:
Architekt miał za zadanie zaprojektować dom dla Twojej rodziny, ale zapomniał o części mieszkalnej. Udało mu się ukończyć podłogę i sufit, ale Ty musisz za niego stworzyć brakującą część domu, w którym mógłbyś zamieszkać. Jak wyglądałby dom twoich marzeń? Co powinno go otaczać, abyś poczuł się jak u siebie? Stwórz własną wizję swojego idealnego domu przy użyciu farb, flamastrów, papieru lub innej techniki.
Treść zadania: Izabela Tybuś
Projekt graficzny: Barbara Mleczek i Aleksandra Mróz (2013)
Tutaj znajdziesz zdjęcia i opis pracy Dicka Higginsa >>>
Zadanie nr 1
Artysta Dick Higgins skomponował utwór muzyczny na orkiestrę i zapisał go w formie grafiki. Wymyśl własną piosenkę i pokoloruj obrazki tak, żeby ją przedstawić. Możesz śpiewać w trakcie malowania.
Zadanie nr 2
Przypatrz się obrazkom i zastanów się, z czym Ci się kojarzą. Jaki rodzaj muzyki Ci przypominają? Pokoloruj je zgodnie ze swoim pomysłem.
Treść zadania nr 1: Joanna Zbela
Treść zadania nr 2: Dominika Machowska
Projekt graficzny: Magdalena Sawicka (2012)
Pola Dwurnik namalowała cykl obrazów olejnych pod tytułem Młodzi malarze krakowscy. Są to portrety artystów na tle ich obrazów zaprezentowane jako seria znaczków pocztowych.
Jak wyglądałby Twój znaczek? W przygotowanym szablonie umieść portret osoby, która jest dla Ciebie bardzo ważna. To może być bohater książki, postać z filmu albo ktoś z Twojej rodziny lub przyjaciół. Możesz przygotować kilka serii znaczków.
Tutaj znajdziesz zdjęcia i opis pracy Poli Dwurnik >>>
Treść zadania: Maria Wegenke
Projekt graficzny: Magdalena Sawicka (2012)
Artysta Rafał Bujnowski stworzył obraz Dzisiaj polecamy, który wygląda jak zwykła tablica stojąca przed sklepem. W rzeczywistości została namalowana farbami olejnymi na płótnie. Znajdziesz ją w MOCAK-u Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Teraz Ty stwórz swoją własną tablicę. Na pustym polu namaluj coś, co lubisz i co chciałbyś polecić swoim kolegom i koleżankom. Ile kosztuje ta rzecz? A może nie jest na sprzedaż?
Treść zadania: Joanna Zbela
Projekt graficzny: Marlena Biczak (2012)
Tutaj znajdziesz zdjęcia i opis pracy Rafała Bujnowskiego >>>
Artystka Maria Michałowska stworzyła serię prac, którą nazwała 7 kartek z kalendarza. Zostawiła trochę wolnego miejsca, aby ludzie, którzy będą oglądali dzieło, mogli na nim napisać, jak się dzisiaj czują.
Masz przed sobą dwie kartki z kalendarza. Najpierw opatrz je dzisiejszą datą, a następnie narysuj coś, co Ci się dzisiaj przydarzyło. Zachęć inne osoby do dorysowania czegoś na Twojej pracy. Im więcej rysunków, tym ciekawiej!
Treść zadania: Joanna Zbela
Projekt graficzny: Magdalena Sawicka (2012)
Tutaj znajdziesz zdjęcia i opis pracy Marii Michałowskiej >>>
Do pobrania:
Nie trzeba jechać daleko, aby przeżyć przygodę, zobaczyć nowe pejzaże, odwiedzić ciekawe muzea i wysłać pocztówkę do znajomych i rodziny. Możesz to zrobić, będąc w domu, spacerując po okolicy i rozmawiając z bliskimi. Zapraszamy do podróży, w której Twoimi przewodnikami będą artyści i ich dzieła z Kolekcji MOCAK-u. Wszystkie wymienione prace możesz zobaczyć w galerii internetowej MOCAK-u >>
Treść zadania: Helena Postawka-Lech
Projekt graficzny: Marta Mosiołek
Do pobrania:
„MOCAK” to skrót od angielskiej nazwy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (Museum of Contemporary Art in Krakow). A w jeszcze większym skrócie M, ale nie zwyczajne, tylko przypominające budynek Muzeum. Jeśli chcesz mieć miniaturkę MOCAK-u, możesz ją wykonać samodzielnie, wycinając i sklejając z papieru.
Takich brył można zrobić nawet kilka i układać je jak klocki. Kształty budynku można wydrukować też na różnokolorowych kartkach lub pomalować je, powycinać w nich otwory czy urządzić wewnątrz własne minimuzeum.
Treść zadania: Maria Wegenke
Projekt graficzny: Zofia Szczęsna (2012)
Połącz punkty, aby dowiedzieć się, co przedstawia ilustracja. Tym, którzy już odwiedzili MOCAK, ukaże się znajomy kształt. Można go następnie zamienić w coś zupełnie nowego (na przykład zwierzę lub maszynę), a dla jeszcze lepszego efektu – pokolorować.
Treść zadania: Maria Wegenke
Projekt graficzny: Magdalena Sawicka (2012)
Do pobrania:
Kontakt z dziełem sztuki u każdego odbiorcy wywołuje inne emocje. Budowanie znaczeń, a także pojawiające się skojarzenia i refleksje to pierwszy krok do stworzenia interpretacji. Analizując obiekt artystyczny, wykorzystujemy posiadaną wiedzę, ale posługujemy się także intuicją. Poniższa karta pracy przybliża zasady opisywania i analizy formalnej dzieł sztuki współczesnej.
Treść zadania: Monika Smyła
Projekt graficzny: MOCAK