OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//O marzeniach żołnierzy na wojnie// – wykład prof. Jana M. Piskorskiego

Przejdź do wystawy

O marzeniach żołnierzy na wojnie – wykład prof. Jana M. Piskorskiego

16.01.2020 godz. 18

Opublikowano: 19.12.2019

W czwartek 16 stycznia o godzinie 18 zapraszamy na wykład prof. Jana M. Piskorskiego o – niestety nadal fascynującym wielu – barbarzyństwie wojny. Historyk podejmie temat marzeń, gwałtów oraz zachowań żołnierzy i żołnierek w sytuacjach kryzysowych

Wykład jest studium przypadku popartym fragmentami dzienników i wspomnień żołnierzy. Z uwagi na ich treść jest przeznaczony dla osób powyżej 16. roku życia.

Punktem wyjścia są zapiski 22-letniego radzieckiego podporucznika Władimira Gelfanda, który w 1945 roku walczył na terenach obecnie należących do Polski w szeregach Armii Czerwonej. Będzie mowa o przejściu frontu w pomorskim Barlinku, na Węgrzech i w Austrii w 1945 roku, ale też w Galicji w roku 1920. Wykład ma jednak charakter uniwersalny. Znajdą się w nim odniesienia do innych epok historycznych i rejonów geograficznych.

Wydarzenie towarzyszy wystawie II wojna światowa – dramat, symbol, trauma.

Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej MOCAK-u. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp: 1 zł.

 

Jan M. Piskorski – profesor w Zakładzie Europejskich Studiów Porównawczych Uniwersytetu Szczecińskiego, członek rady naukowej w krakowskim Muzeum PRL w budowie. Specjalizuje się głównie w dziejach cywilizacji i migracji i historii Europy Środkowo-Wschodniej. Jego prace są publikowane w Austrii, Finlandii, Indiach, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii, USA i Wielkiej Brytanii. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk (2010) i nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2011) za książkę Wygnańcy. Przesiedlenia i uchodźcy w dwudziestowiecznej Europie (PIW 2010). Praca została nominowana do nagrody „Polityki” na najlepszą książkę historyczną roku oraz nagrody literackiej „Srebrny Kałamarz” Fundacji Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.