OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//II wojna światowa – dramat, symbol, trauma//

II wojna światowa – dramat, symbol, trauma

24.10.2019 - 27.09.2020

Tworząc wystawę na temat II wojny światowej, nie mieliśmy ambicji przedstawienia jej historii. Skupiliśmy się na kilku kwestiach, które szczególnie mocno odcisnęły się w świadomości Polaków.

Wychodzimy od Sygnałów wojny, bo w tym temacie kryje się ważny przekaz. II wojna światowa uświadomiła nam, jak bardzo jesteśmy skłonni zagłuszać ostrzeżenia. To ciągle aktualna lekcja. Kolejnym tematem jest Sonderaktion Krakau. 6 listopada 1939 roku aresztowano stu kilkudziesięciu profesorów krakowskich i wywieziono ich do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Naziści postanowili zniszczyć autorytety intelektualne i moralne, aby tym łatwiej zamienić podbite narody w niewolników. Kolejnym punktem na liście „preparowania umysłu ludzkiego” była propaganda antysemicka. Tutaj hitlerowcy trafili na podatny grunt. Na wystawie, w części zatytułowanej Antysemityzm, pokazujemy hasła i afisze podsycające nastroje antyżydowskie. Następnym tematem jest Życie w gettach. To najtragiczniejszy obraz ludzkiej egzystencji z czasu wojny. Znacznie bardziej dramatyczny niż pobyt w obozie koncentracyjnym, ponieważ łatwiej być ofiarą niż doświadczać – w zupełnej niemocy – tragedii najbliższych. Istotny temat wystawy to Powstanie warszawskie – kontrowersyjne wydarzenie ciągle otwarte na interpretacje historyczne i emocjonalne. Niewątpliwie najważniejszym i z powodów etycznych najbardziej aktualnym tematem jest Zagłada. Ta największa kompromitacja wartości europejskich wciąż czeka na przepracowanie, które zaowocowałoby odpowiednio skutecznym ostrzeżeniem na przyszłość. Ekspozycję zamyka Artysta jako świadek dramatu.

W działach historycznych dziełom sztuki towarzyszą dokumenty, materiały propagandowe i literackie. Na wystawie prezentujemy 39 artystów. Wiele prac pochodzi z Kolekcji MOCAK-u. Ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau powstała we współpracy z Archiwum i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Wystawa II wojna światowa – dramat, symbol, trauma została przedłużona do 27 września. Od 23 czerwca, w związku z wytycznymi konserwatorskimi, na ekspozycji nie będzie już prac Reminiscencje Józefa Szajny oraz Wyspa butów Sigalit Landau. Zaprezentujemy natomiast film Wilhelm Brasse. Fotograf. 3444. Auschwitz 1940–1945.

Miejsce:
Budynek A, poziom 0
Data wystawy:
24.10.2019 - 27.09.2020
Wernisaż:
24.10.2019 godz. 18
Artyści:
Ryszard Apte
Mirosław Bałka
Krzysztof M. Bednarski
Edward Dwurnik
Wojciech Fangor
Ewa Faryaszewska
Zbigniew Grzybowski
Eugeniusz Haneman
Władysław Hasior
Maria Hiszpańska-Neumann
Lukáš Houdek
Elżbieta Janicka
Maria Jarema
Jane Korman
Paweł Kowalewski
Sigalit Landau
Thomas Lange
Zbigniew Libera
Bronisław Linke
Zbigniew Łagocki
Stefan Mrożewski
Marek Oberländer
Zdzisław Pabisiak
Krystyna Piotrowska
Piotr Saul
Agata Siwek
Klaus Staeck
Witold Stelmachniewicz
Jonasz Stern
Władysław Strzemiński
Łukasz Surowiec
Józef Szajna
Alina Szapocznikow
Roman Tarkowski
Mieczysław Wątorski
Leon Wróblewski
Kazimierz Gustaw Zemła
Artur Żmijewski
Andrzej Żygadło
Kuratorzy:
Maria Anna Potocka
Martyna Sobczyk
Koordynator:
Mirosława Bałazy
Powiązane publikacje: