//Po-twarz. Przekraczanie widzialności w sztuce i filozofii// – wykład Anny Szyjkowskiej-Piotrowskiej
Po-twarz. Przekraczanie widzialności w sztuce i filozofii – wykład Anny Szyjkowskiej-Piotrowskiej
27.10.2016 godz. 18
Opublikowano: 12.10.2016
Wraz z wydawnictwem słowo/obraz terytoria zapraszamy w czwartek 27 października o godzinie 18 na wykład Anny Szyjkowskiej-Piotrowskiej dotyczący zagadnień poruszonych w książce Po-twarz. Przekraczanie widzialności w sztuce i filozofii.
„Twarz oferowała nam swoje piękno, po-twarz zmusza nas do przeżycia wzniosłości. Obie – w nieustającej symbolicznej wojnie z ciałem – tworzą nowoczesne i współczesne modele tożsamości. Ogniskują zarówno w sztuce, jak i w filozofii próby samorozumienia i poznania drugiego człowieka. W toku rozważań wyróżnione zostają głęboko sięgające korzenie wizualnych transformacji twarzy w sztuce. Są to między innymi kulturowa dominacja ciała, zerwanie z mimesis, kryzys władzy wzroku, walka ze stereotypem płciowym czy wiekowym, krytyka mocy wizerunków. Interpretacje filozoficznych znaczeń dzieł malarskich i literackich, a także performansów osadzone zostają w kontekście zmian w obrębie technologii i mediów, wyzwań wobec malarstwa portretowego, zakwestionowania istotnych dla europejskiego humanizmu pojęć: tożsamości, jedności, duszy czy całości, które twarz symbolizowała. Po-twarz jest twarzą z epoki ciała. Ujawnia zachodzące w kulturze procesy desymbolizacji. Nie jest jednak potwarzą”.
Anna Szyjkowska-Piotrowska
„Studium Anny Szyjkowskiej‑Piotrowskiej to zdecydowanie praca ważna. Jej wielowymiarowość (rozważania lingwistyczne, filozoficzne, antropologiczne, etyczne czy estetyczne) sprawia, że po‑twarz może stać się pojęciem, które znajdzie swoje miejsce w licznych dyskursach współczesnej humanistyki. Otwiera bowiem wiele perspektyw, które pozwalają na ciekawe dalsze rozwinięcia, a także wprowadza pojęcia (obok tytułowego), które wydają się kluczem do wielu aktualnych zagadnień, jak chociażby antyportret (zwracający naszą uwagę na afirmatywność negacji i siłę znikania) czy twarz performatywna (jako rozumienie tożsamości ustalanej w interakcji). Tym, co zasługuje na dodatkową uwagę, jest także niezwykle bogaty materiał ikonograficzny dostarczony przez autorkę. Na 253 strony tekstu przypada aż 49 ilustracji, a więc niemalże 20% wywodu stanowi materiał wizualny. Najważniejsze jednak, iż jego zadaniem nie jest ilustrowanie przywoływanych egzemplifikacji – towarzyszy on czytelnikowi już od samego początku, stając się tym samym równoprawnym z tekstem elementem rozważań. [...] Warto więc przeczytać „Po‑twarz” również pod tym kątem, ujawniającym sposoby splatania się estetyki i filozofii kultury. Przede wszystkim jednak warto zapamiętać pojęcie po‑twarzy, gdyż odnoszę wrażenie, że właśnie nadchodzi jego czas”.
Miłosz Markiewicz, Na przecięciu światów (Anna Szyjkowska-Piotrowska: „po-twarz”) >>
Anna Szyjkowska-Piotrowska (ur. 1981) – filozof kultury, lingwistka, tłumaczka, krytyk sztuki. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie filozofii (2006) oraz filologii angielskiej i francuskiej (2007), obroniła doktorat w Instytucie Filozofii UW (2012). Obecnie mieszka i pracuje w Paryżu. W Polsce związana z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina i Collegium Civitas. Jest stypendystką Narodowego Centrum Nauki, autorką i tłumaczką licznych artykułów i esejów o tematyce artystycznej. Publikowała w takich periodykach jak: „Sztuka i Filozofia”, „Estetyka i Krytyka”, „Art Inquiry. Recherches sur les arts”, „Arts in Society Journal”.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.