OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Przemilczane//. Spotkanie z Joanną Ostrowską

Przemilczane. Spotkanie z Joanną Ostrowską

11.10.2018 godz. 19

Opublikowano: 12.09.2018

W czwartek 11 października o godzinie 19 MOCAK oraz Wydawnictwo Marginesy zapraszają na spotkanie z dr Joanną Ostrowską, poświęcone jej książce Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej. Rozmowę poprowadzi dr hab. Roma Sendyka.

Publikacja jest pierwszą w Polsce książką poświęconą w całości przemocy seksualnej w okresie wojny.

Seksualna praca przymusowa w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczane jest samo istnienie systemu kontrolowanego nierządu. Przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym zmuszane do prostytucji kobiety oskarżano o kolaborację
i publicznie golono im głowy.

Mikrobiografie bohaterek tej książki pozostaną niedokończone. Mało która pozostawiła świadectwo, nikt też nie zadbał o to, aby opowiedziały o swojej przeszłości.

Dotychczas nie było „odpowiedniego” momentu. Nadal ofiary przemocy seksualnej to „nieistotne wątki”. Joanna Ostrowska wypełnia tę lukę.

Podczas spotkania książkę będzie można kupić w promocyjnej cenie.

„Autorka, przełamując wielkie trudności, pokazuje, że zorganizowana prostytucja była fragmentem hitlerowskiej machiny prowadzenia walki i panowania nad podbitymi krajami. Naczelne Dowództwo Wehrmachtu (!) w środku wojny (!) zajmowało się domami publicznymi, prezerwatywami i tak dalej. Hitler chciał (i był w stanie) zorganizować wszystko. Jego system był połączeniem obsesji seksualnej ze zmodernizowaną, nowoczesną biurokracją”.

prof. Marcin Kula

 

Dr Joanna Ostrowska – historyczka, judaistka. Ukończyła studia w Instytucie Sztuk Audiowizualnych oraz Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładała na UJ, UW i na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Polskiej Akademii Nauk oraz na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Zajmuje się między innymi zjawiskiem przemocy seksualnej w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Współautorka książek: Auschwitz i Holokaust. Dylematy i wyzwania polskiej edukacji (2008), Kino polskie 1989–2009. Historia krytyczna (2010), Kobiety wobec Holocaustu. Historia znacznie później opowiedziana (2011). Redaktorka merytoryczna i inicjatorka wydania polskich tłumaczeń świadectw Mężczyźni z różowym trójkątem Heinza Hegera (2016) i Cholernie mocna miłość Lutza van Dijka (2017).

Dr hab. Roma Sendyka – pracownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzi Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci. Zajmuje się teoriami badań literackich i kulturowych, zwłaszcza badaniami nad kulturą wizualną i kulturami pamięci. Pracuje w zespole redakcyjnym serii Nowa Humanistyka (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk), działa w Kolektywie Kuratorskim. Prowadzi projekty badawcze dotyczące badań nad nie-miejscami pamięci i wizualną pamięcią Zagłady. Autorka między innymi książek Nowoczesny esej. Studium historycznej świadomości gatunku (2006) i Od kultury „ja” do kultury „siebie”. O zwrotnych formach w projektach tożsamościowych (2015).