Publikacje
Publikacje
Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969
Publikacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajduje się tekst kuratorski oraz eseje trójki zaproszonych autorów – Marii Hussakowskiej, Agnieszki Jankowskiej-Marzec i Sebastiana Stankiewicza. Druga część publikacji poświęcona poszczególnym artystom obejmuje ich biogramy, zdjęcia pracowni oraz reprodukcje dzieł prezentowanych na wystawie.
Marian Eile. Artysta i redaktor
Katalog zawiera wspomnieniowy tekst Marii Anny Potockiej o Marianie Eilem, eseje Justyny Jaworskiej i Agnieszki Sachar dotyczące jego najsłynniejszego dzieła – „Przekroju”, wywiady z Mieczysławem Czumą i Wojciechem Plewińskim oraz kalendarium napisane przez Tomasza Potkaja. Druga część publikacji przybliża różne dziedziny, w których Eile twórczo się realizował – jako malarz, redaktor i fotograf.
Polyphonie des Holocaust. Stimmen zur Erinnerungskultur
Wielogłos o Zagładzie w języku niemieckim. Publikacja podejmuje problem obrazowania i interpretowania Holokaustu. Muzeum poprosiło 80 osób: filozofów, historyków, literaturoznawców, psychiatrów, artystów, kuratorów i pisarzy, o odpowiedź na pytania o pamięć i sposób opisywania Holokaustu oraz granice wolności twórczej w mówieniu o nim.
Paweł Althamer, Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna
Publikacja zawiera reprodukcje kilkudziesięciu kolaży Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego, a także wiersze, które stały się inspiracją do ich powstania. Prace zostały zestawione z utworami między innymi Czesława i Oskara Miłoszów, Paula Celana, Stanisława Grochowiaka i Rafała Wojaczka. Całości dopełniają krótkie eseje Adama Mazura i Marii Anny Potockiej, przybliżające kontekst powstania prac.
Papież
Publikacja towarzyszy wystawie z okazji setnej rocznicy urodzi Karola Wojtyły i zawiera tekst kuratorski Delfiny Jałowik omawiający prace prezentowane na ekspozycji, a także esej Stanisława Obirka o fenomenie Jana Pawła II.
Roman Ingarden. Filozof i fotograf
Roman Ingarden (1893–1970) należy do najbardziej znanych na świecie polskich filozofów. Prywatnie był pasjonatem fotografii. Robił zdjęcia wszystkiemu, co pozwalało na „wyabstrahowanie ładności”. W tej publikacji prezentujemy kilka tematów dominujących w jego twórczości artystycznej.
Wiesław Dymny. Jestem ranny człowiek. Pisarz, aktor, malarz
Publikacja zawiera wspomnienia osób związanych z Piwnicą pod Baranami, wywiad z Anną Dymną, a także obszerne kalendarium autorstwa Moniki Wąs – biografki Wiesława Dymnego i Piotra Skrzyneckiego. Część ilustracyjna książki to pierwsza albumowa prezentacja twórczości wizualnej Wiesława Dymnego.
Wisława Szymborska. Kolaże – wydanie drugie
Wisława Szymborska. Kolaże to publikacja prezentująca mniej znaną część twórczości Wisławy Szymborskiej – kolaże w formie pocztówek, które poetka przez lata rozsyłała znajomym. O tych minimalistycznych kompozycjach piszą Małgorzata Baranowska, Maria Anna Potocka, Michał Rusinek. Katalog zawiera także wywiad z Ryszardem Krynickim. W publikacji zamieszczono blisko 150 reprodukcji prac Wisławy Szymborskiej.
Biuletyn antywojenny
Biuletyn antywojenny towarzyszący wystawie II wojna światowa – dramat, symbol, trauma nawiązuje swoją szatą graficzną do wydawnictw z okresu międzywojennego. Struktura publikacji odpowiada podziałowi tematycznemu ekspozycji. Publikacja dostępna w polskiej i angielskiej wersji językowej z powodzeniem może służyć za przewodnik po wystawie.
Guido Casaretto. Duchy materii
Oprócz dokumentacji fotograficznej prac publikacja zawiera wywiad z artystą, a także eseje omawiające różne aspekty jego sztuki. Dotyczą one między innymi tworzenia iluzji oraz relacji między przedmiotem realnym a jego symulacją.