OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Puls utopii – rozbłyski w ciemni.// Giuseppe Campuzano / Miguel A. López

Przejdź do wystawy

Puls utopii – rozbłyski w ciemni. Giuseppe Campuzano / Miguel A. López

Opublikowano: 23.05.2016

Na elewacji budynku Muzeum prezentujemy kolejny baner w ramach projektu Ines Doujak i Olivera Resslera. Jego część stanowi tworzenie przez zaproszonych artystów i aktywistów koncepcji banerów, które ukazują utopijne projekty.

Przez najbliższy miesiąc (26.5–27.6.2016) eksponujemy pracę:

Giuseppe Campuzano / Miguel A. López, Salon piękności | Salón De Belleza, 2014

Miguel A. López eksploruje społeczną i polityczną spuściznę Giuseppe Campuzana (1969–2013). Kompozycja baneru opiera się na czterech zdjęciach portretowych ukazujących peruwiańskiego filozofa i drag queen. Fotografie ucharakteryzowanego na cztery różne postaci Campuzana powstały jako zdjęcia do dokumentów, stanowiąc próbę identyfikacji i nadania nowej tożsamości.

W 2004 roku Giuseppe Campuzano zainicjował powstanie Peruwiańskiego Muzeum Transwestytyzmu (Museo Travesti del Perú). Ideą projektu była próba krytycznego ukazania tradycyjnej polityki płci, pamięci i reprezentacji, prowadząca do queerowego odczytania historii na nowo. W tym celu, z myślą o akcjach i publikacjach, gromadzono przedmioty, fotografie, teksty, archiwalia i dzieła sztuki. Powstała zróżnicowana kolekcja metod przedstawiania ciała – od androgynicznych figur z prekolumbijskiej ceramiki kultury Moche do portretów nieuznawanych przez Kościół świętych, wzmiankowanych w apokryfach. Te schematy wykorzystał Campuzano, wraz ze swoimi współpracownikami negując uprzywilejowaną pozycję heteronormatywnej podmiotowości.