OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Spotkanie z Michelem Kichką, autorem komiksu //Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu//

Spotkanie z Michelem Kichką, autorem komiksu Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu

27.02.2016 godz. 16

Opublikowano: 12.02.2016

W sobotę 27 lutego o godzinie 16 zapraszamy na spotkanie z Michelem Kichką, autorem powieści graficznej, w której przywołuje on decydujące momenty ze swojego dzieciństwa, młodości i dorosłego życia w cieniu Shoah. W rozmowie wezmą udział Maria Kobielska i Joanna Ostrowska. W czasie spotkania poruszone zostaną między innymi tematy postpamięci i pamięci dziedziczonej. Zapraszamy również na warsztaty Kolejne pokolenie z udziałem twórcy (więcej informacji >>> )

Ten wybitny izraelski karykaturzysta i wykładowca akademicki jest synem człowieka, który w czasie wojny stracił wszystkich bliskich. Ojciec Kichki po kilku latach spędzonych w obozach koncentracyjnych powrócił do ojczystej Belgii. Urodziły mu się dwie córki i dwóch synów. Doświadczenia wojenne ojca były dla dzieci ciężarem, od którego próbowały się wyzwolić – każde na swój sposób. Powieść graficzna Kichki jest wyjątkowa i wzruszająca – przedstawia bowiem przeżycia człowieka w szczególny sposób doświadczonego przez historię.

Oryginalne rysunki do pierwszego francuskiego wydania komiksu były prezentowane w MOCAK-u w ramach wystawy Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz w 2015 roku.

Warsztaty i spotkanie odbędą się w języku angielskim.

Wstęp bezpłatny.

Maria Kobielska (ur. 1985) – w 2014 roku obroniła doktorat na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych. Absolwentka filologii polskiej, filozofii i kulturoznawstwa, stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autorka monografii Jerzego Ficowskiego i wielu artykułów naukowych, przygotowuje książkę o polskiej kulturze pamięci w XXI wieku. Naukowo zajmuje się badaniem najnowszej literatury i kultury polskiej w kontekście pamięci, przeszłości i polityki.

Joanna Ostrowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną w Szkole Filmowej w Łodzi. Stypendystka programu Socrates-Erasmus na Humboldt-Universität zu Berlin. Członkini Krytyki Politycznej i Restartu. Wykładała w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, UW i w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, w Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza i na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym.