OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Świat udokumentowany?// Pokaz filmu i debata

Świat udokumentowany? Pokaz filmu i debata

01.06.2019 godz. 18

Opublikowano: 24.05.2019

W sobotę 1 czerwca o godzinie 18 ZK Studio i MOCAK zapraszają na pokaz filmu Dobra zmiana w reżyserii Konrada Szołajskiego. Po projekcji (około godziny 19.20) rozpocznie się debata z udziałem Joanny Hańderek, Konrada Szołajskiego, Tomasza Sekielskiego i Moniki Płatek. Prowadzenie: Wojciech Kałużyński. Punktem wyjścia dyskusji będzie pytanie, jak film opisuje rzeczywistość społeczną.

Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni wystawy Kolekcji MOCAK-u (poziom -1). Liczba miejsc ograniczona. Wstęp 1 zł.

 

Dobra zmiana to polski film dokumentalny. Jego bohaterkami są dwie kobiety. Obie czują się patriotkami. Dla Marty jednak patriotyzm ma odcień narodowy i katolicki, a dla Tity – europejski i liberalny. Obserwujemy je w życiu codziennym, starając się zrozumieć, co i dlaczego je różni. Bohaterki filmu nic o sobie nie wiedzą, uczestniczą w manifestacjach po dwóch stronach barykady, odgrodzone barierkami i kordonem policji. Czy uda się kiedyś doprowadzić do tego, żeby mogły ze sobą porozmawiać?

Scenariusz i reżyseria: Konrad Szołajski
Zdjęcia: Michał Ślusarczyk
Montaż: Paweł Kowalik, Małgorzata Prociak
Czas trwania: 76 min
Rok produkcji: 2018
Producenci: Małgorzata Prociak, Konrad Szołajski, ZK STUDIO, Onet, Instytycja Filmowa Silesia Film, TS Productions
Film współfinansowany przez Kreatywna Europa MEDIA

Dr hab. Joanna Hańderek – adiunkt w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji i multikulturalizmu. Autorka książek Czas i spotkanie. Wokół koncepcji czasu Emmanuela Lévinasa (2006), Metamorfozy i muzea (2010), współredaktorka monografii Wykluczenia (2017, z Natalią Kućmą). Od 2013 roku organizuje cykl wykładów, paneli i spotkań poświęconych wykluczeniu Kultura wykluczenia? Prezeska stowarzyszenia Rewersy Kultury, sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wykładowca akademicki, prowadzi również zajęcia dla licealistów i dla studentów uniwersytetów trzeciego wieku. Redaktorka Racjonalista TV, dla której nagrywa rozmowy i komentarze dotyczące współczesności. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga: https://handerekjoanna.wordpress.com/

Wojciech Kałużyński – absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz, krytyk filmowy, scenarzysta telewizyjny, felietonista. Publikował między innymi w „Kinie”, „Filmie”, „Świecie Filmu”, „Nowej Fantastyce”, „Machinie”, „Przekroju”, „Dzienniku”, „Bluszczu” i „K-Magu”, współpracuje z TVP Kultura. Autor książek Pół życia w ciemności. Biografia Zygmunta Kałużyńskiego (2012) i Niebieskie ptaki PRL-u (2014) oraz  albumowego opracowania Kino, teatr, kabaret w przedwojennej Polsce. Artyści, miejsca, skandale (2013). Nałogowy oglądacz filmów i miłośnik gier, domorosły nihilista, człowiek dziczy i lasu, nieuleczalny kibic Polonii Warszawa.

dr hab. Monika Płatek, prof. UW – wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowniczka Zakładu Kryminologii, związana też z Gender Studies prowadzonymi na UW i w Polskiej Akademii Nauk. Ukończyła aplikację sędziowską. Jest współzałożycielką Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej i inicjatorką zajęć klinicznych typu „street law” w Polsce. Zasiada w radzie naukowej „Niebieskiej Linii”, w radzie Fundacji „Po drugie”. W gabinecie cieni Kongresu Kobiet sprawuje urząd Ministry Sprawiedliwości. Uczestniczy w pracach Unijnego Komitetu ds. Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiet EIGE. Jest wieloletnią ekspertką prawną OBWE ODIHR, Rady Europy i Unii Europejskiej. Deklaruje się jako feministka.

Konrad Szołajski – reżyser, scenarzysta, współautor powieści Człowiek z krwi i kości (1992, z Jarosławem Lindenbergiem), autor książki Wisłocka, czyli jak to ze „Sztuką kochania” było (2017). Specjalizuje się w utworach o charakterze społecznym z elementami humoru i prowokacji intelektualnej. Reżyserował filmy fabularne, między innymi Człowiek z… (1993), Kop głębiej (2011) oraz dokumentalne: I Bóg stworzył seks… (2011), Walka z szatanem (2015), oraz Dobra zmiana (2018) – pierwszy polityczny dokument o konflikcie dzielącym Polskę od 2015 roku. Jego produkcje – adresowane do widzów w Polsce i za granicą – prezentowane są w wielu europejskich stacjach TV.

Tomasz Sekielski – dziennikarz śledczy, reporter, korespondent, pisarz i reżyser. Jest twórcą wielu programów telewizyjnych (między innymi Prześwietlenie, Teraz My!, Czarno na białym, Po prostu), filmów dokumentalnych (między innymi Władcy marionetek, 2010), a także bestsellerowej trylogii Sejf (2012, 2013, 2014). Wyróżniony prestiżowymi nagrodami, między innymi Dziennikarz Roku, Grand Press, Wiktory, Telekamery, Niptel. Przez dwa lata w programie Po prostu na antenie TVP1 ukazywały się jego 45-minutowe reportaże na temat najważniejszych lub najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń na świecie, takich jak morderstwo Aleksandra Litwinienki, kartele narkotykowe w Meksyku, problemy żołnierzy walczących na froncie na Ukrainie, obozy dla uchodźców (Calle). Reżyser i scenarzysta filmu dokumentalnego o pedofilii w Kościele katolickim Tylko nie mów nikomu (2019), który w całości został zrealizowany z funduszy pozyskanych w ramach zbiórki społecznej.