OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Wykład Shahara Marcusa

Wykład Shahara Marcusa

25.11.2017 godz. 16

Opublikowano: 15.11.2017

W sobotę, 25 listopada, o godzinie 16 zapraszamy na wykład artysty wizualnego Shahara Marcusa, którego dzieła Bokser oraz Kurator znajdują się w Kolekcji MOCAK-u. Artysta opowie o swoim życiu i twórczości, a także zaprezentuje fragmenty najsłynniejszych performansów oraz prac wideo.

Shahar Marcus (ur. 1971) – artysta izraelski. Najbardziej znany ze swoich performansów i prac wideo. Jego wczesna twórczość związana była z odkrywaniem ograniczeń własnego ciała. Artysta stosował różne nietrwałe materiały, takie jak ciasto, sok czy lód, swoim ciałem zaś posługiwał się jak instrumentem, rodzajem platformy, na której odbywały się różne eksperymenty – leżenie na stole, podpalanie, ubieranie „chlebowego garnituru”.

Jedzenie jest ważnym tematem wielu prac Marcusa. Powtarzający się motyw chleba jako znaku efemeryczności i przetrwania często zestawiany jest z symbolami wojskowymi. Pracując z nietrwałą substancją, jaką jest żywność, traktując ją jak ubranie, Marcus podejmuje również dialog z historią sztuki – przekształca różne obiekty i materiały w coś nieśmiertelnego i wiecznego.

Z czułą, krytyczną ironią Shahar Marcus pochyla się także nad historią swojego kraju, snując refleksje nad własnym dziedzictwem, środowiskiem naturalnym, tworzeniem narracji historycznych. Jego prace powstawały pod wyraźnym wpływem najnowszej sztuki wizualnej, a pośród swoich mistrzów Marcus wymienia między innymi Yves’a Kleina, Paula McCarthy’ego, Petera Greenawaya czy Jacksona Pollocka.

Shahar Marcus jest aktywnym artystą od ponad dekady. Swoje prace wystawiał na całym świecie, między innymi w Tate Modern, Muzeum Izraela, Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, Petach Tikva Museum of Art, Charlottenburg, Kopenhaga-Kunsthalle, Biennale w Moskwie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Ermitaż w Sankt Petersburgu oraz w muzeach w Polsce, Włoszech, Niemczech, Gruzji, Japonii, USA czy Turcji. Wiele spośród jego dzieł znajduje się w kolekcjach muzealnych.

Wstęp wolny. Wykład w języku angielskim.