OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Zbrodnia w sztuce// – katalog dla niewidomych z tyflografikami

Przejdź do wystawy

Zbrodnia w sztuce – katalog dla niewidomych z tyflografikami

Zbrodnia w sztuce to czwarta z kolei wystawa realizowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK w serii łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, takimi jak historia, sport, nauka czy religia. Celem tego cyklu jest ukazanie, jak wiele twórczych inspiracji i możliwości symbolicznych kryje się w codzienności.

Już wcześniejszym wystawom, Sport w sztuce, Ekonomia w sztuce, oraz wystawie Kolekcji MOCAK-u towarzyszyły katalogi w alfabecie Braille’a z dołączonymi płytami audio. Tym razem Muzeum przygotowało publikację, która oprócz audiodeskrypcji zawiera także tyflografiki. Kluczem wyboru prac (autorstwa Huberta Czerepoka, Danny’ego Devosa i Andersa Serano) do zaprezentowania w tej formie było dążenie do zarysowania szerokiego spektrum technik wykorzystywanych przez sztukę współczesną. Prace udostępniono w sposób aktywizujący w procesie poznania różne zmysły.

Na płycie CD obok audiodeskrypcji prac przedstawionych w tyflografikach znalazły się dźwiękowe wersje dwóch tekstów z czarnodrukowego katalogu wystawy: esej kuratorski Marii Anny Potockiej oraz rozprawa psychiatry Bogusława Habrata o związkach sztuki i przestępczości.

Katalog powstał we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier.

rok wydania: 2014

Nakład wyczerpany