Akademicki Dzień Pamięci. Wykład prof. Andrzeja Chwalby o Sonderaktion Krakau
Przejdź do wystawyAkademicki Dzień Pamięci. Wykład prof. Andrzeja Chwalby o Sonderaktion Krakau
06.11.2019 godz. 18
Opublikowano: 18.10.2019
W środę 6 listopada o godzinie 18 MOCAK i Uniwersytet Jagielloński zapraszają na wykład profesora Andrzeja Chwalby na temat Sonderaktion Krakau. Wydarzenie towarzyszy wystawie II wojna światowa – dramat, symbol, trauma oraz należy do programu obchodów Akademickiego Dnia Pamięci Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego 6 listopada każdego roku wspomina rocznicę Sonderaktion Krakau – podstępnej akcji gestapo z 1939 roku, w wyniku której stu kilkudziesięciu krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników UJ, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. W tym roku to obchody wyjątkowe, minęło bowiem 80 lat od tych tragicznych wydarzeń. [z materiałów prasowych UJ]
Pełny program obchodów Akademickiego Dnia Pamięci >>
Podczas wykładu, w MOCAK Bookstore, będzie można kupić w promocyjnej cenie najnowszą publikację prof. Ireny Paczyńskiej Aktion gegen Universitäts-Professoren (Kraków, 6 listopada 1939 roku) i okupacyjne losy aresztowanych (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).
Andrzej Chwalba – profesor historii, badacz historii społecznej, kulturowej i politycznej XIX–XXI wieku, relacji polsko-rosyjskich, dziejów Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zakres aktualnych badań: historia społeczna i antropologiczna I i II wojny światowej, historia środowiskowa / ekohistoria (praca nad tematem historii rzeki Wisły). Autor i współautor ponad 20 publikacji. Jego książki były tłumaczone na bułgarski, chorwacki, czeski i niemiecki.
Spotkanie będzie się w sali audiowizualnej MOCAK-u. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Uniwersytet Jagielloński – współorganizator spotkania, partner wystawy II wojna światowa – dramat, symbol, trauma