OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czy sztuka potrzebuje papieża?//

Czy sztuka potrzebuje papieża?

03.09.2014 godz. 18

Opublikowano: 18.08.2014

Dyskusja towarzysząca wystawie Papieże z udziałem Łukasza Baksika, księdza Adama Bonieckiego, Agnieszki Tarasiuk, poświęcona powszechnemu posługiwaniu się wizerunkiem papieża w kulturze wizualnej. Zaproszeni goście spróbują skonfrontować się z problemem współczesnej sztuki religijnej, kontrowersji, jakie mogą wywoływać dzieła poświęcone papieżowi, zastanowią się nad fenomenem jego postaci.

Prowadzenie: Katarzyna Wincenciak

Łukasz Baksik – artysta, fotograf. Autor takich projektów jak Macewy codziennego użytku, dokumentującego sposoby wykorzystania nagrobków żydowskich jako materiału budowlanego, i Drugie danie po polsku. Obecnie pracuje nad projektem JP II Kumulacja, w którym korzysta ze swojej kolekcji ponad 200 obiektów związanych z papieżem Janem Pawłem II.

Ksiądz Adam Boniecki – były redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” i „L'Osservatore Romano”, publicysta, pisarz. W tym roku obchodził swoje 80. urodziny i jubileusz 50 lat od pierwszej jego publikacji na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Po zakazie występowania w mediach, nałożonym na księdza Adama przez jego zwierzchników w 2011 roku, zainteresowanie jego osobą wzrosło, a on pozostał aktywną osobą i ważnym głosem w debacie publicznej.

Agnieszka Tarasiuk – artystka, kuratorka i działaczka społeczna, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2008–2010 dyrektorka Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Obecnie główny kurator Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni w Warszawie. Redaktorka publikacji Otwarty tron. Sztuka współczesna wobec fenomenu Jana Pawła II, która powstała jako efekt planowanej wystawy w Wigrach, która nie doszła jednak do skutku. Autorów książki interesował drugi obieg „plastycznego” kultu papieskiego i jego artefaktów, a raczej istnienie dwóch równoległych obiegów. Nad niezrealizowaną wystawą pracował zespół w składzie: Tadeusz Bartoś, Sarmen Beglarian, Sebastian Cichocki, Jagoda Hernik Spalińska i Roman Pawłowski.

Informujemy, że czas trwania wystawy Papieże zostaje przedłużony do 24 września.

Rejestracja spotkania