Nowe numery „MOCAK Forum”
Nowe numery „MOCAK Forum”
01.10.2014
Opublikowano: 19.12.2014
„MOCAK Forum” numer 8
Tematem wydania nawiązującego do wystawy Zbrodnia w sztuce, którą można było oglądać w Muzeum od 16 maja do 28 września, jest szeroko pojęta zbrodnia.
Numer otwiera przedruk słynnego tekstu Cesarego Lombroso – włoskiego psychiatry i kryminologa, twórcy pierwszej całościowej teorii kryminologicznej uznającej obciążenie dziedziczne za przyczynę działań przestępczych. Ważny wątek stanowią tematy ojco- i matkobójstwa, temat śmierci artystów, między innymi domniemanego morderstwa kubańskiej artystki Any Mendiety czy tajemniczej śmierci Piera Paola Pasoliniego, a także zagadnienie użyteczności psychoanalizy w kryminologii. Ponadto w magazynie czytelnik znajdzie parodię powieści detektywistycznej autorstwa Gertrude Stein oraz powstały dla wrocławskiej Sceny Witkacego tekst pilgrima / majewskiego poświęcony powojennej historii… butów Marty Goebbels. Numer zamyka obszerny wywiad Moniki Kozioł z Dannym Devosem – belgijskim artystą tworzącym prace odnoszące się do prawdziwych zbrodni.
Redaktor numeru: Sebastian Liszka
Redaktor naczelna: Monika Kozioł
Projekt okładki: Magda Buczek
Sebastian Liszka (ur. 1981) – edukator, koordynator i kurator projektów kulturalnych, dramaturg. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”, w latach 2008–2011 był koordynatorem krakowskiego Klubu KP, później między innymi rzecznikiem i kuratorem Klubu MOCAK-u oraz kierownikiem literackim Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Obecnie związany z Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.
Magda Buczek (ur. 1979) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Zajmuje się fotografią, wideo i performansem. W swoich pracach często wykorzystuje materiały znalezione, archiwa, opakowania i przedmioty codziennego użytku. Mieszka i pracuje w Warszawie i Mexico City.
„MOCAK Forum” numer 9
Ambicją wydania jest ukazanie szerokich związków między psychoanalizą a sztuką współczesną.
Numer zatytułowany Psychoanaliza i granice sztuki poświęcony jest współczesnej recepcji psychoanalizy oraz jej zastosowaniu do sztuki i krytyki kultury, porusza zagadnienia twórczości nieprofesjonalnej oraz współczesnej edukacji. Zawiera też informacje o Archiwum MOCAK-u, prezentując część archiwaliów związanych z Mikołajem Smoczyńskim. Redaktorką numeru jest Elżbieta Sala. Okładkę zdobi fotografia autorstwa Honoraty Martin – część jej projektu Wyjście w Polskę (2013).
W sekcji Psychoanalityczna refleksja nad współczesną kulturą znajdziemy między innymi teksty Lene Auestad, Stephena Frosha, Małgorzaty Sachy i Moniki Kozioł. O kiczu i brzydocie z psychoanalityczką Justyną Zalewską-Drzeżdżon rozmawia Lech Kalita. W części badającej granice sztuki ważny temat stanowi twórczość osób wykluczonych – artystów nieprofesjonalnych, osób chorych psychicznie, bezdomnych i więźniów. Można przeczytać między innymi wywiad z psycholog Anną Czajczyk, kierownikiem Aresztu Śledczego w Krakowie, przeprowadzony przez Krzysztofa Marchlaka, czy tekst Magdaleny Mazik poświęcony arteterapii w Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. We wkładce edukacyjnej przedstawiamy wywiady z edukatorkami z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, tarnowskiego BWA oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Zagadnieniu nowych mediów i ich wykorzystania przez współczesne instytucje kultury poświęcone są teksty Macieja Jakubowiaka i Kariny Jarzyńskiej, która przyjrzała się bliżej grom i aplikacjom mobilnym w muzeach.
Redaktorka numeru: Elżbieta Sala
Redaktor naczelna: Monika Kozioł
Projekt okładki: Honorata Martin
Elżbieta Sala (ur. 1984) – psycholog, psychoterapeutka psychoanalityczna, kierowniczka Działu Edukacji MOCAK-u, współkuratorka wystawy Prywatne wnętrze, redaktorka książki Sztuka i wolność. Psychoanalityczna refleksja nad znaczeniem twórczości (MOCAK 2014).
Honorata Martin (ur. 1984) – artystka multimedialna, performerka, autorka instalacji i prac wideo. Absolwentka malarstwa ze specjalizacją intermediów na gdańskiej ASP. Jej prace prezentowano między innymi w Londynie, Stambule i Münster. Mieszka i pracuje w Gdańsku.