Strona głowna










Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969
Wystawa prezentuje twórców związanych z Krakowem urodzonych w latach 50. i 60. To trzecia ekspozycja z cyklu zainaugurowanego przez MOCAK w październiku 2015 roku. Celem tej serii jest przegląd sztuki w mieście, które przez wieki było jej stolicą.
Marian Eile Artysta i redaktor
Wystawa Mariana Eilego wpisuje się w cykl prezentujący krakowskich twórców, którzy równocześnie realizowali się w mediach opartych na słowie i obrazie. Celem serii jest przypomnienie twórców – częściowo zapomnianych – których osobowość miała wpływ na życie kulturalne Krakowa.
Marcin Berdyszak Koła obłędu
Prace Marcina Berdyszaka mają w sobie egzystencjalną gorycz wynikającą z tego, że człowiek nie jest samodzielny, tylko pozostaje uzależniony od zajmowanej pozycji, historii i innych kontekstów determinujących jego życie.
Paweł Althamer, Artur Żmijewski Pieśń ostateczna
Na wystawie prezentujemy wybór 20 kolaży powstałych w latach 2017–2019. Kolaże zbudowane są z fragmentów wyciętych z książek – począwszy od erotycznych i pornograficznych publikacji Taschena przez albumy przyrodoznawcze i anatomiczne po atlasy historyczne i naukowe.
Antropocen. Wystawa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Prezentowane na wystawie prace wyrażają niepokój oraz utratę poczucia bezpieczeństwa w związku z prognozowaną katastrofą klimatyczną. Natura nie wytrzymuje już ludzkich ambicji i ingerencji.
Dialog z przestrzenią (Kolekcja MOCAK-u)
Dzieła, w których relacja z wnętrzem odgrywa istotną rolę i domyka przekaz, najczęściej nazywamy instalacjami. Artyści wykorzystują proponowane im miejsca ekspozycji lub sami je projektują. Na tej wystawie pokazujemy 14 prac odnoszących się do wnętrz neutralnych.
Współczesne modele realizmu (Kolekcja MOCAK-u)
Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich epok w historii sztuki. Ta wystawa prezentuje prace mówiące w języku realistycznym o wszystkim, co obecnie ważne.
Stanisław Dróżdż Pojęciokształty (Kolekcja MOCAK-u)
W 2019 roku przypada 80. rocznica urodzin i jednocześnie 10. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji Muzeum prezentuje jego indywidualną wystawę, w całości złożoną z prac pochodzących z Kolekcji MOCAK-u.
Krystian Lupa
Live Factory 2 Warhol by Lupa (Kolekcja MOCAK-u)
Muzeum we współpracy z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie udostępniło instalację Krystiana Lupy Live Factory 2, będącą adaptacją scenografii do jego sztuki Factory 2.
Biblioteka Mieczysława Porębskiego (Kolekcja MOCAK–u)
W bocznym budynku MOCAK-u, obok czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego.
Aktualności

Zmiana funkcjonowania Muzeum
Zgodnie z decyzją rządu w związku z epidemią koronawirusa COVID-19 od 7 listopada 2020 do 1 lutego 2021 MOCAK będzie zamknięty. MOCAK Bookstore zaprasza!

Praca. Dział Sztuki
MOCAK ogłasza nabór na stanowisko adiunkt, inwentaryzator zbiorów / adiunktka, inwentaryzatorka zbiorów. Wymiar zatrudnienia: ½ etatu.

Call for papers – „MOCAK Forum” nr 17
Redakcja rocznika „MOCAK Forum” zaprasza do nadsyłania tekstów do 17. numeru czasopisma.